Dnes je 25.1.2021, pondelok, Obrátenie svätého Pavla, apoštola (sviatok, nie je prikázaný)
Zadajte mesto/obec a deň, kedy chcete ísť DoKostola.sk
bohoslužby / spovede
Chrenovec-Brusno1 Chrenovec-Brusno2 Chrenovec Brusno.int

Farský kostol sv. Michala Archanjela (saletíni)

Iný názov:
Typ: farský kostol
Kraj: Trenčiansky
Okres: Prievidza
Diecéza: Banskobystrická diecéza
Dekanát: Prievidza
Farnosť: Chrenovec - Brusno
Adresa kostola:
Chrenovec
Chrenovec - Brusno

GPS súradnice:
48.779935° S
18.728703° V
Zdieľajte informácie o kostole s priateľmi:

O kostole

www.apsida.sk/…novec-brusno

Kostol bol pôvodne gotický, pochádza z prvej polovice 14. storočia. Bol postavený z kameňa východozápadným smerom. Svätyňa bola obdĺžnikovitého tvaru, uzavretá apsidou. Klenba bola gotická. Okná a dvere s lomeným oblúkom boli zakončené ružicami. Veža kostola bola sexagonálna, zakončená cibuľovitou strechou s dvojitým krížom, nad ktorým vyčnievala socha sv. Michala. Vo veži sa nachádzali tri zvony.

17. 7. 1947 vypukol vo veži požiar. Zhorela strecha, veža a zvony sa roztavili. Klenba bola natoľko poškodená, že sa nedala opraviť. Preto sa pristúpilo k oprave a rozšíreniu kostola. Z pôvodného chrámu ponechali svätyňu a vežu. Loď zbúrali a postavili novú smerom severojužným. Loď je v pôdoryse obdĺžnikovitá. V prednej časti má bočné prístavby, takže vytvára trojlodie. Okná sú trojité, vysoké, zakončené lomeným oblúkom. Povala je zdobená kazetami. Vzadu je chór, ktorý je konštrukčne oddelený od lode a vytvára uzavretý priestor pre organ. Organ bol vyrobený v Krnove v roku 1953. Na východnej strane kostola je zachovaná svätyňa pôvodného kostola. Tvorí bočnú kaplnku, v ktorej sa nachádza drevený oltár s plastikami sv. Jozefa, sv. Petra a sv. Pavla. Na západnej strane sa zachovala veža šesťbokého hranola. Po požiari ju zvýšili o jedno poschodie. Je zakončená strechou v tvare šesťbokého ihlana. Na južnej strane veže vidieť /asi vo výške 13 m/ vmurovanú sošku dieťaťa ako pamiatku na pád dojčaťa z lešenia z tejto výšky v roku 1331, ktorý prežilo bez zranenia. Vo veži sa nachádzajú tri zvony uliate v roku 1948. Je to veľký zvon s nápisom: „Príď kráľovstvo Tvoje“, potom tzv. Medián s nápisom: „Kráľovná pokoja oroduj za nás“, a tzv. Gancač s nápisom: „Ochraňuj nás i Cirkev svätú“. Pod vežou je bočný vchod do kostola.

V strede schodišťa, vedúceho ku kostolu, je kaplnka ku cti Panny Márie Lurdskej. V priečelí kostola je pieskovcová socha Ježiša s krížom a nad ňou je uvedený rok vystavania pôvodného /1339/ a po požiari nového /1949/ kostola.

Vo vstupnej predsieni sú po bokoch sochy sv. Terézie z Lisieux a sv. Júdu Tadeáša a schody vedúce na chór. V zadnej časti kostola, pod chórom, sú sochy sv. Antona Paduánskeho a Panny Márie. Na bočných oltároch sú sochy Božského Srdca Ježišovho a Matky Božej z La Salette. Táto socha je v kostole od mája 1997, kde však už od roku 1993 misionári saletíni rozšírili úctu k Plačúcej Matke, ku cti ktorej sa každú stredu koná novéna, kde sa Matke Božej – Zmieriteľke hriešnikov prednášajú prosby a poďakovania. V bočnej západnej lodi kostola sa nachádza spovedelnica z 1. polovice 18. storočia – baroko. Krížová cesta je od Hálku z Prahy. Pri ambone sa nachádza drevená ľudová plastika Piety z konca 18. storočia. S výstavbou nového kostola bol zhotovený aj nový mramorový oltár a bočné oltáre, v pozadí ktorých boli freskové maľby z roku 1950. Pri úprave interiéru v roku 1980 bol zhotovený mramorový obetný stôl a ambon. Nástenné maľby boli zatreté a kostolu dominuje veľký drevený kríž.

www.saletini.sk

História

https://sk.wikipedia.org/…_archanjela_(Chrenovec-Brusno)

Pravidelné bohoslužby

Pondelok: 17:30
Utorok: 17:30
Streda: 17:30
Štvrtok: 17:30
Piatok: 17:30
Nedeľa: 8:00, 11:00 (detská)
Sviatok v deň prac. pokoja: 8:00, 11:00
Sviatok v prac. deň: 17:30

Sezónne bohoslužby

Poriadok bohoslužieb platí pre obdobie:
1.7. - 31.8.


Pondelok: 18:30
Utorok: 18:30
Streda: 18:30
Štvrtok: 18:30
Piatok: 18:30
Sobota: 18:30 (s nedeľnou platnosťou)
Nedeľa: 8:00
Sviatok v prac. deň: 18:30

Mimoriadne bohoslužby

Pravidelné spovedania


Sezónne spovedania


Mimoriadne spovedania