Dnes je 7.8.2020, piatok, Piatok 18. týždňa v Cezročnom období (ľubovoľná spomienka)
Zadajte mesto/obec a deň, kedy chcete ísť DoKostola.sk
bohoslužby / spovede
Pavlova Ves

Kostol sv. Petra a Pavla

Iný názov:
Typ: kostol
Kraj: Žilinský
Okres: Liptovský Mikuláš
Diecéza: Spišská diecéza
Dekanát: Liptovský Mikuláš
Farnosť: Bobrovec
Adresa kostola:
č. 15
Pavlova Ves

GPS súradnice:
49.128405° S
19.583762° V
Zdieľajte informácie o kostole s priateľmi:

O kostole

Kostol bol postavený v r. 1932. Dovtedy existovala iba zvonica. Kostolík posvätil z poverenia biskupa diecézy Mons. Jána Vojtaššáka, mikulášsky kanonik ThDr. Karol Kožár. Interiér (strop kostolíka – obrazy 12 apoštolov a oltárny obraz sv. Petra a Pavla) namaľoval chýrny maliar Liptova, Mikuláš Štalmach. Avšak cesta k dnešnej podobe kostola bola náročná a zdĺhavá. Už v roku 1968 skrsla myšlienka pristaviť ku kostolu ďalšiu časť. Projekt vypracoval Milan Tomko. Vďaka početným zbierkam veriacich sa 4. októbra 1969 začalo s výstavbou. V roku 1970 boli postavené obvodové múry aj chór a začalo sa s prípravou dreva na strechu. Nanešťastie, v časoch normalizácie politický režim stavbu zastavil a v roku 1972 nariadil postavené múry zbúrať. Z prestavby zostali len základy. Nepomohli ani delegácie veriacich v prezidentskej kancelárii v Prahe.

Po roku 1989 bola opäť oživené myšlienka na prestavbu kostola, aj vďaka vtedajšiemu správcovi farnosti, vdp. Viliamovi Komárovi. Urobilo sa niekoľko zbierok, zakúpil sa plech na strechu kostola, ale napriek počiatočnému nadšeniu sa práce na prestavbe na niekoľko rokov zastavili. Až v roku 1995 sa začalo opäť aktívne pracovať. Nová prístavba stojí na základoch zbúraných múrov v roku 1972. Stavbu sa podarilo postaviť od jari do jesene roku 1997. Kostol sa rozšíril smerom na sever po celej dĺžke pôvodnej stavby. Z bývalého chrámu vznikla svätyňa a vytvorila sa nová, omnoho väčšia loď. Kostol bol posvätený Mons. Andrejom Imrichom, spišským pomocným biskupom 8. novembra 1997. Neskôr boli doplnené nové drevené lavice, krížová cesta a s prerábaním a zveľaďovaním chrámu sa pokračuje aj naďalej.

Výstavbou kostola sa výrazne obohatil náboženský život v obciach Pavlova Ves, Bobrovček a Behárovce. Spočiatku boli sv. omše len niekoľkokrát v roku – na odpust, na vianočné a veľkonočné sviatky. Pravidelne sa konali iba nedeľné, májové a októbrové pobožnosti. Za pôsobenia vsdp. kanonika Karola Hudáča začali sväté omše bývať častejšie: najprv raz za 3 týždne, potom každý druhý týždeň a nakoniec každú nedeľu, ako je tomu až doteraz.

História

Pravidelné bohoslužby

Štvrtok: 16:00
Nedeľa: 9:15
Sviatok v deň prac. pokoja: 9:15
Sviatok v prac. deň: 16:00

Sezónne bohoslužby

Mimoriadne bohoslužby

Pravidelné spovedania


Sezónne spovedania


Mimoriadne spovedania

Iné kostoly v tejto farnosti:
Farský kostol sv. Juraja
Kostol všetkých svätých

Aktualizácia údajov: 23.12.2019