Zákaz by sa dotkol verejných bohoslužieb, náboženských obradov a obradov v neobsadených miestnostiach v bytových domoch, ale aj pravidelných bohoslužieb v obytných priestoroch. Návrh poslaneckého klubu strany Noví ľudia obsahuje aj zdôvodnenie. Konanie náboženských obradov v bytových domoch vraj obmedzuje pohodlie obyvateľov, čo spôsobuje „nespokojnosť a strach“ medzi majiteľmi priestorov v týchto budovách.
„Stretnutia početných skupín cudzincov, ktorí nežijú v bytovom dome, vrátane nelegálnych migrantov zvyšujú riziko zhoršenia kriminálnej situácie v oblasti, vyvolávajú domáce konflikty a porušujú požiarnu bezpečnosť a štandardy verejnej bezpečnosti,“ uvádza dokument.
Vedúca právneho oddelenia Moskovského patriarchátu Ruskej pravoslávnej cirkvi (RPC) abatyša Ksenija (Černegová) vyzvala na prepracovanie návrhu zákona. V prípade jeho prijatia v aktuálnej podobe by totiž mohli byť zakázané aj dôležité sviatostné úkony udeľované napríklad chorým v ich bytoch: sväté prijímanie, pomazanie chorých a iné náboženské obrady, ktoré duchovní RPC vykonávajú na žiadosť svojich veriacich.
Právne oddelenie Moskovského patriarchátu však „obavu“ iniciátorov zmeny zákona o vykonávaní náboženských obradov v takýchto priestoroch „skupinami migrantov, ktoré nemajú štatút právnickej osoby,“ zdieľa.
Novinárka a odborníčka na pravoslávie Ksenia Lučenková v komentári na Telegrame uviedla, že návrh zákona hrá do karát RPC. Mohla by tak zabrániť tomu, aby sa pravoslávni, ktorí odmietali predpísanú kontroverznú modlitbu za víťazstvo nad Ukrajinou v chráme, stretávali na modlitbu doma.
Zákon by tiež postihol aj duchovných RPC, ktorým bol zakázaný výkon služby alebo ktorí z RPC odišli z dôvodov výhrady vo svedomí. Podľa Lučenkovej existuje v Rusku relatívne veľa podzemných pravoslávnych komunít, ktoré tvoria neformálne siete. Vytlačením vlastných bývalých veriacich a duchovných do sféry nezákonnosti „môže patriarchát začať nové prenasledovanie“ svojich kritikov s pomocou štátnych orgánov.
Ostatné náboženské komunity v Rusku sa k návrhu zákona postavili kriticky. Pastor Oleg Gončarov ho ako zástupca adventistov „kategoricky“ odmietol, pretože porušuje ústavný princíp slobody svedomia a povedie k ďalšej eskalácii situácie v krajine.
Poradný zbor hláv protestantských cirkví Ruska (ACPCR) sa aktívne zapája do dialógu s federálnou vládou o tejto otázke. Rada vo svojom odvolaní vyjadrila hlboké znepokojenie a poznamenala, že návrh zákona porušuje práva a ohrozuje činnosť nielen protestantských cirkví, ale aj iných vierovyznaní v krajine.
Rada zdôraznila, že nebytové priestory v bytových domoch boli dlhé roky využívané na bohoslužby bez rozsiahlych sťažností občanov, a vyzvala na stiahnutie návrhu zákona. „V podmienkach, kde náboženské a verejné organizácie zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní morálnych a etických hodnôt spoločnosti, by ich aktivity mali vládne garnitúry podporovať,“ argumentuje ACPCR.
Hlavný ruský rabín Berl Lazar chápe obavy iniciátorov zo „zhromažďovania extrémistických siekt“, no už teraz je možné sledovať ich aktivity. Rovnako ako v chráme, aj v byte je možné sledovať, čo sa deje, ak ide o oficiálne náboženské miesto. Zákaz by preto znamenal, že náboženské aktivity v domácnostiach by mohli byť horšie monitorované.
Pripomeňme, že už v roku 2019 došlo k pokusom zakázať bohoslužby v súkromných domoch. Právnici a ľudskoprávni aktivisti proti iniciatíve protestovali a ruský ústavný súd ju napokon napokon označil za protiústavnú. Súd zdôraznil, že bohoslužby sú veľmi dôležité pre malé náboženské komunity, ktoré nevlastnia budovy.
Podľa Ruskej evanjelickej aliancie mnohé protestantské komunity nemajú vlastné zariadenia na bohoslužby, takže zhromažďovanie v obytných budovách je logické a bežné. Baptistický pastor z Moskvy povedal, že zákaz by porušil právo veriacich zhromažďovať sa.
(Podľa noek.info spracoval Rastislav Čižik.)