Projektom Červená streda pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi každoročne od roku 2015 upriamuje pozornosť médií i širšej verejnosti na skutočnosť, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete.
Údaj o počte kresťanov s obmedzenou slobodou vyznávania svojej viery sa na internetovej stránke ACN Slovensko šplhá opäť k tristo miliónom, pričom cenu vlastného života za svoje náboženské presvedčenie zaplatí denne až trinásť kresťanov, čo je o dvoch kresťanov denne viac ako pred rokom.
Obetu vlastného života symbolizuje krvavočervená farba, ktorou sa 27. novembra nasvietia sakrálne i sekulárne budovy a monumenty. Do červeného svetla sa v minulosti zaodeli nielen svetoznáme stavby ako rímske Koloseum, Westminsterský palác či socha Krista v Riu de Janeiro, ale aj Bratislavský hrad, Most SNP, ako aj katedrály a chrámy po celom Slovensku.
Iniciatíva nadácie ACN sa neobmedzuje len na červenú farbu, ale má aj duchovno-osvetový rozmer v podobe slávenia bohoslužieb a osobných svedectiev prenasledovaných kresťanov. Príkladom je podujatie Skúšaní vo viere v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline-Vlčinciach.
Nadácia ACN pravidelne aktualizuje správu o stave náboženskej slobody vo svete. Aktuálna nesie názov Trpiaci a zabudnutí a berie si na mušku 18 krajín, kde je situácia náboženskej slobody obzvlášť kritická. Už prvotná mapa ukazuje, že len v jednej krajine – Vietname sa situácia mierne zlepšila. Ostatné krajiny zostali buď na rovnakej úrovni, alebo sa situácia ešte zhoršila.
Správa sa v úvode odvoláva na údaje výskumného centra Pew Research Center, ktoré už v roku 2021 ukázali, že kresťania znášajú nábožensky motivované obťažovanie až po zabíjanie vo väčšom počte krajín než kedykoľvek predtým. Celkovo ide až o 160 krajín, čo predstavuje nárast o 50 krajín oproti roku 2012. Pápež František vo svojom príhovore k diplomatickému zboru vo Vatikáne vlani v januári uviedol, že prenasledovanie zažíva jeden zo siedmich kresťanov po celom svete.
„Ohnisko nadnárodnej agresie islamistických militantov voči kresťanom a iným dôležitým cieľom sa v súčasnosti jednoznačne presunulo z Blízkeho východu do Afriky,“ uvádza sa v správe s poukázaním na príklady Burkiny Faso, Nigérie, Mozambiku a ďalších. Na Blízkom východe džihádistickí militanti fungujú naďalej v malých izolovaných skupinách, napríklad v sýrskom Idlibe, no štátne úrady v regióne podnikli významné kroky pri potlačení násilných islamistických skupín.
Problémy kresťanom spôsobujú aj autoritárske režimy napríklad v Číne, Eritrei, Indii a Iráne, ktoré vystupňovali represívne opatrenia proti kresťanom: prísnejšie rozsudky za údajné urážky štátnej ideológie, konfiškácia bohoslužobných miest, zvýšené zatýkanie kléru a laikov či dlhšie držanie vo väzbe.
Po prvýkrát sa do správy Trpiaci a zabudnutí dostala aj Nikaragua pre množstvo „extrémne tvrdých opatrení zameraných na kresťanov, najmä masové zatýkanie a vyhosťovanie kléru vrátane všetkých členov apoštolskej nunciatúry“.
Správa tiež hovorí o náraste prípadov únosov už desaťročných kresťanských dievčat, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia, nútených sobášov a nútenej konverzie. Nové údaje poukazujúce na prudký nárast prípadov únosov dievčat a mladých žien z menšinových náboženstiev boli hlásené v Pakistane a iný výskum ukázal, že ide o opakujúci sa problém v Egypte, obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov.
Situáciu náboženskej slobody v našich zemepisných šírkach mapuje viedenské Observatórium pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe (OIDAC Europe). Jeho aktuálna správa z polovice novembra hovorí o 2 444 protikresťanských trestných činoch z nenávisti vrátane 232 osobných útokoch na kresťanov v európskych krajinách. Najviac postihnutými krajinami v Európe sú Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Nemecko, pričom protikresťanské zločiny z nenávisti sa v Nemecku v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobili.
Červená streda chce takpovediac znova otvoriť okno a poukázať na množstvo súčasných hrdinov viery. Neodvracajme zrak a venujme im svoju modlitbu, lebo od Červenej stredy závisí štvrtok nášho kresťanstva.