„Slovenskí biskupi ešte nevedia, či budú požehnávať páry rovnakého pohlavia“
„Vatikán povolil požehnávanie párov rovnakého pohlavia“
„Jednoznačne treba zredukovať počet medveďov. Medveď je nebezpečná šelma, ktorá stratila svoju plachosť“
„Medvede sa nestali nebezpečnými. Problémom sú umelé vnadiská, často len pár metrov od ľudských obydlí“
„S víťazstvom Trumpa sa končí demokracia!“
„Amerika bude znovu krajinou snov, jej hodnoty sa vrátia k svojim konzervatívnym základom“
„Ďalšia podpora Ukrajiny! Musíme im poslať ďalšie stíhačky, tanky a rakety. Ak by ste videli, ako bijú vašich susedov, neprišli by ste im na pomoc?“
„Jediná cesta, ako dosiahnuť mier, je zastaviť dodávky na Ukrajinu. Nebolo už dosť mŕtvych?“
„Izrael má na svedomí ďalšiu genocídu. Dlhé roky protipalestínskej politiky vyvrcholili masakrom v pásme Gazy“
„To Hizballáh zaútočil prvý“
„Nová hymna nikdy nebude naša!“
Covid, zákaz spaľovacích motorov, Green Deal. Hoaxy, konšpirácie a dezoláti…
Toto je zoznam titulkov v spravodajských médiách. Svet sa polarizuje. Ľudia sa zoskupujú do opozičných názorových spektier a hranica týchto dvoch svetov nie je abstraktná, ležiaca na papierových mapách. Táto hranica pretína nielen mestá a dediny, ale aj samotné rodiny. Hranica delí aj Katolícku cirkev, čo je vidno aj v kostoloch a farských spoločenstvách.
Americký františkán Richard Rohr, známy autor mnohých úspešne predávaných a často citovaných kníh aj na Slovensku, nedávno napísal list svojim priateľom z Amerického centra pre kontempláciu.
Reaguje v ňom na čoraz viac narastajúcu paniku, ktorá už nie je prítomná len vo forme lacných titulkov, čo majú za cieľ upriamiť pozornosť čitateľa. Titulky samotné sa začali odtláčať aj do našich sŕdc. Chtiac či nechtiac sa pridávame na jednu alebo druhú stranu. Chtiac či nechtiac sme čoraz viac presvedčení a uvelebení v našich postojoch.
Vo svojom liste Rohr píše:
„Mnohí ľudia zažívajú šok, sklamanie a stratu orientácie. Mnohí sú nahnevaní a zranení. Pýtame sa: ‚Čo je teraz viera? Čo je teraz láska?‘ Priatelia a študenti mi píšu o radu. Cítim sa nekvalifikovane, ako slepec, ktorý sa snaží viesť slepých. Podobá sa to duchovnému vyčerpaniu.
Potom za mnou prišiel jeden drahý priateľ a podelil sa so mnou o to, čo jeho slobodná matka jedenástich detí často nahlas čítavala ich rodine: Žalm 42 v plnom znení. Je to jeden zo žalmov nárekov a začína sa slovami: ‚Ako jeleň dychtí za vodou z prameňa, tak moja duša, Bože, túži za tebou.‘ (42,1)
Okamžite ma to posilnilo a ‚nabudilo‘, čo ma priviedlo k niekoľkodňovému štúdiu najdlhšej a najčítanejšej biblickej knihy. Našiel som sedem žalmov nárekov, ktoré hlboko oslovujú moju súčasnú skúsenosť, a možno oslovia aj tú vašu. Ponúkam vám ich v nádeji, že by vám mohli pomôcť.
Výlučné spoliehanie sa na kontemplatívnu modlitbu v takýchto chvíľach nás môže robiť príliš zraniteľnými, príliš bez hraníc, možno až príliš beztvarými. Potrebujeme inšpirované slová.
- Žalm 42 (nárek).
- Žalm 57 (úprimná sebaľútosť).
- Žalm 77 (odvrat od poriadku k novému poriadku cez neporiadok).
- Žalm 86 (modlitba v ťažkej skúške).
- Žalm 102 (modlitba sťažnosti).
- Žalm 131 (prosba o kontemplatívnu myseľ a srdce).
- Žalm 146 (povedal som vám, aby ste nikdy ‚nevkladali dôveru do kniežat‘, či už demokratických, alebo republikánskych, ale len do Boha!).“
Tento list vo mne vzbudil dva postrehy.
Pochádza totiž od človeka, ktorý napísal viac ako 30 kníh o duchovnom a spirituálnom raste. Jeho knihy zožali úspech naprieč celým svetom. Rohr vo svojich dielach radí, ako sa stať mužom, ako tancovať božský tanec, ako padať do výšky či dýchať pod hladinou, kde nájsť múdrosť. Píše o Trojici, o pôste aj o Univerzálnom Kristovi. Radí, ako milovať aj ako starnúť, a dokonca ťa naučí čítať Bibliu ako Ježiš. Napriek tomu je dnes bezradný.
Druhý postreh je pozitívny. Je krásne, že človek, ktorý pozná spiritualitu celého sveta a nie je doma len v kresťanstve – svoju inšpiráciu často čerpá aj z hinduizmu, budhizmu, filozofie, psychológie či medicíny –, nachádza odpoveď v niečom tak prostom. V niečom, čo leží každému kresťanovi v knižnici – v žalmoch. V siedmich žalmoch. A napriek tomu, že je majster slova, nepridáva ani čiarku. Nereinterpretuje.