Tanzánsky biskup Edward Elias Mapunda (1964) z diecézy Singida je veľkým priateľom Slovákov. V septembri navštívi našu krajinu. My sme ho osobne stretli v Tanzánii pri posviacke prvého pútnického miesta, ktorého výstavbu inicioval. Kostol zasvätený Panne Márii postavil slovenský misionár Peter Majerník s podporou dobrodincov zo Slovenska.
Otec Edward, čo znamená v Tanzánii byť katolíkom?
Myslím, že je to rovnaké ako všade na svete. Znamená to nasledovať Ježiša Krista. Katolícka cirkev má spoločné učenie, ale je veľmi pestrá, veľmi bohatá. V základe však tak ako v Tanzánii, tak aj na Slovensku či v Amerike ide o nasledovanie Ježiša.
Čo sa týka dogmatiky, viery, učenia, je to, samozrejme, spoločná katolícka cesta, ale v rôznych krajinách prináša rôzne výzvy.
Áno, v niektorých krajinách je ťažšie byť katolíkom alebo kresťanom. Môže to priniesť určité problémy, alebo dokonca až smrť, to sa však, našťastie, netýka Tanzánie.
Kde je ten koreň pokoja vo vašej krajine? V pokoji tu nažívajú moslimovia i katolíci. V tom je Tanzánia akoby výnimkou. Stačí sa pozrieť na Blízky východ či do severnej Afriky, alebo do Nigérie, kde vládne napätie, alebo kresťania sú pre svoju vieru dokonca prenasledovaní či zabíjaní.
Tieto smutné veci, ktoré opisujete, vnímam. Nazdávam sa, že pramenia z nepochopenia náboženstva; či už islamu, alebo kresťanstva. Viete, máme dobrú duchovnú formáciu. My si tu dávame veľmi záležať na tom, aby sme vedeli, komu sme uverili a v čo veríme. Kto ide do hĺbky a žije svoju vieru tak, ako sa má, musí pochopiť, že kresťanstvo je náboženstvom pokoja. Rovnako tak islam: ak idete do hĺbky, zistíte, že aj islam je náboženstvom pokoja. V Tanzánii sme to pochopili, žijeme to, preto nemáme medzi sebou napätia.
Keď niekde takéto medzináboženské konflikty sú, aké je teda riešenie?
Spoznať svoje náboženstvo do hĺbky. Pochopiť, že kresťanstvo aj islam sú náboženstvami pokoja. Inej cesty niet.
Tu na slávnostnej posviacke chrámu bol prítomný moslimský duchovný so svojou rodinou. Toto je bežné?
Toto je možné a bežné tam, kde sa ľudia vzájomne rešpektujú a kde sa majú radi. Vidíte, tu to funguje. Jedlo, ktoré sa tu servíruje, je halal, teda „čisté“. Môžeme z neho ponúknuť aj bratom moslimom, to je výraz nášho rešpektu k nim.
Hovoríte o dobrej duchovnej formácii. Ako ju máte podchytenú?
Tu viera funguje v rodinných komunitách a menších spoločenstvách. Keď sa niekto stane katolíkom, to nie je symbolické gesto. Byť katolíkom v Tanzánii znamená žiť to naplno. Zaujímať sa o učenie, vzdelávať sa v tom, žiť náboženským životom.
Ľudí z iných kontinentov zaujímajú tradičné africké náboženstvá: animizmus, uctievanie prírody, duchov predkov, a hlavne šamani, ktorí tu ešte stále sú. Ako to vnímate?
Jediná skutočná cesta je Ježiš Kristus. Ľudia však navštevujú šamanov. Je to v prípadoch, keď potrebujú pomôcť s nejakými zdravotnými komplikáciami. Šamani sú totiž aj liečitelia, ktorí poznajú byliny a ich liečivé účinky. Ľudia ich navštevujú, keď klasická liečba už nezaberá alebo keď si ju nemôžu dovoliť.
Aká bola vaša cesta ku kňazstvu?
Vnímal som znamenia v živote a viete, ako sa to hovorí, počúval som Božie volanie. Cítil som to v srdci, ale nebola to jedna chvíľa, jeden okamih. Bol to proces. Cítil som to od detstva, semiačko, ktoré klíčilo, až z neho vyrástol strom viery. Potom som išiel do seminára, stal som sa kňazom a bol som povolaný k biskupskej službe. Vidím, aká ťažká je to cesta, som obyčajný človek, hriešnik… No ďakujem Bohu za všetko to požehnanie, za všetky milosti, za celý svoj život.
Tanzánia je zasvätená Panne Márii. V tom je také spojenie medzi Tanzániou a Slovenskom…
Úcta k Panne Márii je tu veľmi silná; a verím, že aj u vás. Panna Mária chráni ľudí tejto zeme. Božia Matka sa starala o Božieho Syna, o Spasiteľa. S rovnakou láskou sa stará o tých, ktorí sa k nej utiekajú.
Pán biskup, v septembri navštívite Slovensko. Čo by ste odkázali Slovákom?
Na návštevu Slovenska sa už veľmi teším. Slováci robia v Tanzánii veľkú a záslužnú prácu. Otec Peter Majerník tu vybudoval prvé pútnické miesto v Tanzánii. Tu nebola tradícia pútí ako v Európe. Teraz katolíci z celej Tanzánie putujú do stredu krajiny, kde otec Peter s pomocou dobrodincov zo Slovenska postavil chrám zasvätený Panne Márii, Kráľovnej pokoja. Zo Slovenska poznám aj ďalších kňazov a dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú, či už kopať studne, stavať školy alebo kostoly. Osobitne pozdravujem ľudí z občianskeho združenia Misie – otca Benjamína Kosnáča, otca Pavla Gajdoša, Filipa a ich priateľov. Ďakujem Slovenskej katolíckej charite za projekt Adopcia na diaľku a všetkým Slovákom za otvorené srdce a ochotu pomáhať. Boh vás žehnaj!