Až 2 444 protikresťanských trestných činov z nenávisti vrátane 232 osobných útokov na kresťanov. Takto vyzerá bilancia v 34 európskych krajinách za uplynulý rok.
Vyplýva to z aktuálnej výročnej správy viedenského Observatória pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe (OIDAC Europe), ktorá bola zverejnená v polovici novembra. OIDAC Europe je mimovládna organizácia, ktorá od svojho založenia v roku 2010 mapuje situáciu náboženskej slobody a slobody prejavu v krajinách starého kontinentu.
Najviac postihnutými krajinami v Európe sú Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Nemecko, pričom protikresťanské zločiny z nenávisti sa v Nemecku v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobili.
Údaje zhromaždené OIDAC-om odhaľujú rozšírenú diskrimináciu kresťanov na pracovisku a v rôznych sférach spoločnosti. S nepriateľstvom sa čoraz viac stretáva vyjadrenie tradičného náboženského presvedčenia, ktoré často vedie k diskriminácii a šikanovaniu v práci alebo dokonca k strate zamestnania.
Správa napríklad hovorí, že 56 percent kresťanov v Spojenom kráľovstve zažíva určité nepriateľstvo a výsmech. Podľa nedávneho prieskumu sa s 18 percentami zaobchádza diskriminačne.
„Priestor pre kresťanov v Európe sa zmenšuje,“ hovorí Anja Hoffmannová, výkonná riaditeľka think-tanku. „A veľmi ma znepokojuje, že to medzi kresťanmi čoraz viac vedie k autocenzúre.“
Hoffmannová uviedla konkrétny príbeh mladého muža, ktorému pôvodne ponúkli prácu. Keď však jeho nový zamestnávateľ videl správu, ktorú zverejnil na Facebooku a ktorá obhajovala tradičný kresťanský pohľad na manželstvo, bol odmietnutý.
Súd síce uznal, že zamestnávateľ nesprávne zamenil mladíkovo presvedčenie s možným diskriminačným správaním, zamestnávateľ však nebol uznaný vinným a mladý muž prácu nezískal.
Ďalším záverom správy OIDAC Europe je, že diskriminácii zvlášť vystavení sú kresťanskí politici a môžu byť nútení vybrať si medzi svojou politickou kariérou a náboženským presvedčením. Výsledkom týchto foriem diskriminácie je rastúca autocenzúra najmä u mladšej generácie alebo tiež skrývanie svojich presvedčení na univerzitách a na pracovisku.
Správa OIDAC tiež identifikuje niekoľko obmedzení náboženskej slobody, ktoré postihujú kresťanov v Európe. Tieto obmedzenia sa týkajú verejnej modlitby, náboženských prejavov, verejného prejavu náboženského presvedčenia, náboženskej autonómie, rodičovských práv, vedomého odmietania vojenskej služby a niektorých lekárskych úkonov.
Na základe týchto obmedzení bolo v rokoch 2023 – 2024 niekoľko ľudí pokutovaných a stíhaných za pokojnú modlitbu na verejných uliciach v takzvaných „nárazníkových zónach“ okolo potratových kliník vrátane muža odsúdeného v Spojenom kráľovstve za to, že sa potichu modlil vo svojom dome.
Ako vysvetliť tento nárast? Anja Hoffmannová uznáva, že kresťania v minulosti urobili chyby, ktoré voči nim vytvorili mimoriadnu zaujatosť. Samo osebe to však nevysvetľuje to, k čomu v Európe dochádza.
Podľa Hoffmannovej dochádza v celej Európe k posunu svetonázoru k „novým prevládajúcim ideológiám“ a „novému zmýšľaniu“, ktoré sa stali dominantnými.
Základnou charakteristikou tohto nového svetonázoru je presvedčenie, že ľudská prirodzenosť, ľudská dôstojnosť a ľudská osoba, ako sú definované v kresťanskej tradícii, sú prekážkou plného sebaurčenia jednotlivca. A toto sebaurčenie je ústrednou hodnotou moderného života. Kresťanská a sekulárna etika sú nezlučiteľné: v tomto bode si úplne odporujú.
Tento nový spôsob myslenia aktívne propagujú vplyvné lobistické skupiny, ktorým sa často darí transformovať svoje myšlienky do legislatívy alebo smerníc medzinárodných inštitúcií. Ich agenda vedie k bizarným príkladom, ako je zákon v Škótsku, ktorý zakazuje kresťanskú diskusiu o prolife názoroch v súkromných domoch, ak je tento rozhovor počuteľný mimo domu.
Na všeobecnejšej úrovni sa radikálny sekularizmus snaží obmedziť náboženstvo výlučne na súkromnú sféru, a preto je v priamom rozpore so slobodou náboženského prejavu. Anja Hoffmannová volá preto po scitlivení predovšetkým mladšej generácie, u ktorej protikresťanské nálady čoraz častejšie vyúsťujú do vandalizmu.
Na problém prenasledovania a diskriminácie kresťanov vo svete každoročne poukazuje iniciatíva Červená streda, ktorá sa tento rok uskutoční v stredu 27. novembra.
(CNA)