Na pozadí šíriacich sa neoverených správ, že Vatikán sa opäť chystá sprísniť podmienky slávenia tradičnej latinskej omše, napísali známi katolícki a nekatolícki umelci, aktivisti a lídri ďalší otvorený list pápežovi Františkovi.
V liste zverejnenom začiatkom týždňa pod názvom Otvorený list Ameriky pápežovi Františkovi označujú latinskú omšu za „veľký výdobytok civilizácie“ a „súčasť spoločného kultúrneho dedičstva ľudstva“. Autori listu úctivo žiadajú pápeža, aby „tradičná latinská omša nebola ďalej obmedzovaná, ale aby mohla byť zachovaná pre dobro Katolíckej cirkvi a sveta“.
Signatári otvoreného listu zdôrazňujú, že nie sú proti novej omši. Uznávajú posvätnosť omše Novus Ordo (po druhom vatikánskom koncile) a dištancujú sa od podporovateľov latinskej omše, ktorí kritizujú pápeža. Signatári výslovne uisťujú pápeža o svojej lojalite, pričom nechcú znížiť pápežovu autoritu alebo jeho úrad. Ide im vraj výlučne o možnosť slávenia omše. Umelci v liste argumentujú, že „zadržať ďalšej generácii umelcov tento zdroj tajomstva, krásy a kontemplácie posvätna sa im zdá krátkozraké“.
Iniciatívu podporil aj sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone, ktorý už predtým odobril podobný list z Veľkej Británie.
Otvorený apel, ktorý londýnskemu denníku The Times 2. júla zaslalo viacero anglických osobností kultúry, rovnako obsahoval prosbu adresovanú Vatikánu, aby nepokračoval v obmedzovaní tradičnej liturgie. „Nedávno prišli z Ríma znepokojujúce správy, že latinská omša má byť zakázaná takmer vo všetkých katolíckych kostoloch,“ uvádza sa v liste. „Je to bolestivá a mätúca vyhliadka najmä pre rastúci počet mladých katolíkov, ktorých viera je týmto obradom živená.“
Autori listu sú si vedomí toho, že nie každý má tradičnú latinskú omšu v obľube, „ale jej eliminácia sa zdá ako zbytočný a necitlivý čin vo svete, v ktorom sa na históriu až príliš ľahko zabúda. Schopnosť starobylého obradu navodiť atmosféru ticha a kontemplácie je poklad, ktorý sa nedá ľahko duplikovať, a keď sa raz stratí, nedá sa obnoviť,“ uviedli autori z Británie.
Autori v liste pripomenuli petíciu z roku 1971, v ktorej podobná skupina prominentných Britov žiadala Vatikán o zachovanie tradičnej liturgie v Anglicku. Výsledkom petície bol vtedy takzvaný Agatha Christie Indult, ktorým pápež Pavol VI. povolil slávenie tridentskej omše v Anglicku a Walese. Indult bol pomenovaný po slávnej autorke, ktorá bola jednou z jeho signatárov.
Súčasní britskí prominenti v aktuálnom liste tiež uviedli, že ich petícia, podobne ako tá z roku 1971, je „úplne ekumenická a apolitická“. Jej signatári sú katolíci aj nekatolíci, veriaci aj neveriaci, napísali prosiac „Svätú stolicu, aby prehodnotila akékoľvek ďalšie obmedzenia prístupu k tomuto veľkolepému duchovnému a kultúrnemu dedičstvu“.
Pripomeňme, že pápež František vydal 16. júla 2021 apoštolský list Traditionis custodes (Ochrancovia tradície), ktorým obmedzil slávenie predkoncilovej svätej omše po tom, čo ju jeho predchodca Benedikt XVI. v roku 2007 povolil v určitých medziach ako „mimoriadnu formu slávenia omše“. Vydanie Traditionis custodes komentoval pápež slovami, že je zarmútený tým, že slávenie tradičnej omše bolo sprevádzané odmietnutím Druhého vatikánskeho koncilu a jeho liturgických reforiem.
Vo februári 2023 pontifex opäť sprísnil pravidlá. Predovšetkým sa stanovilo, že samotní biskupi nesmú sami vydať povolenie na slávenie predkoncilovej liturgie vo farských kostoloch, ale vyžaduje sa súhlas Svätej stolice.
Oproti argumentu pápeža Františka, ktorý hovorí o nerešpektovaní Koncilu a následnej liturgickej reformy, zdôraznil arcibiskup Cordileone učenie Druhého vatikánskeho koncilu o dôležitosti znamení čias, tvrdiac: „Jedným znamením, ktoré sa na nás teraz pozerá veľkými písmenami, je: Krása evanjelizuje.“ Podľa arcibiskupa je práve krása latinskej omše dôležitou súčasťou cirkevnej služby v „odkresťančenej dobe, ktorá sa stavia čoraz nevľúdnejšie k akémukoľvek tradičnému chápaniu náboženstva“.
Či sú obavy z ďalších reštriktívnych krokov Vatikánu voči tradičnej svätej omši opodstatnené sa zatiaľ oficiálne nepotvrdilo. Tretie výročie vydania Traditionis custodes, s ktorým sa očakávané reštrikcie spájali, je už bez ujmy za nami.