Svätá omša je bohatá na symboliku, rituály a hlboké duchovné významy, ktoré sú výsledkom stáročí tradície a teologickej reflexie. Jedným z výrazných prvkov, ktoré si veriaci môžu všimnúť, je trojnásobné opakovanie určitých fráz. Tento prvok nie je náhodný; má pevný biblický základ a dôležitú liturgickú funkciu.
Pre celistvosť odpovede je vhodné pripomenúť si význam čísla tri v Biblii a zamerať sa na samotný fakt, ako veriacim pomáha opakovanie hlbšie prežívať slávenie Eucharistie.
Biblický základ čísla tri
Číslo tri je v Biblii veľmi významné a často sa spája s úplnosťou a dokonalosťou. Fráter Nelson Medina, dominikánsky kňaz a doktor fundamentálnej teológie, vysvetľuje, že číslo tri sa v Biblii objavuje viackrát a je spojené s procesmi, ktoré sú úplné a dokonalé.
Jedným z príkladov je už starozákonná Kniha Deuteronómium, kde sa uvádza, že trikrát do roka sa musia všetci muži Izraela objaviť pred Pánom, aby obnovili zmluvu. Podobne sa spomína, že Dávid sa trikrát poklonil pri lúčení so svojím priateľom Jonatánom, synom kráľa Saula, akoby sa modlil a prosil Pána o silu.
V Prvej knihe Kroník, keď sa potvrdzuje zmluva ľudu s kráľom Dávidom, ľudia trikrát volajú: „Pokoj, pokoj tebe a pokoj tomu, kto ti pomáha!“ Napokon v Knihe proroka Daniela čítame, že mal zvyk modliť sa trikrát denne.
V evanjeliách nachádzame tiež viaceré zmienky o čísle tri. Pán Ježiš napríklad Petrovi hovorí, že ho trikrát zaprie. Neskôr, keď Peter utvrdzuje vzkrieseného Krista o svojej láske, opakuje trikrát: „Áno, Pane, ty vieš, že ťa milujem.“
Trojnásobné opakovanie počas omše
Jednou z najznámejších fráz, ktoré sa opakujú trikrát počas omše, je „Moja vina“. Kňaz Lukáš Spannagel na webovej stránke National Eucharistic Revival vysvetľuje, že trojnásobné opakovanie tejto frázy symbolizuje hlbší výraz ľútosti nad našimi hriechmi. Tento úkon pomáha veriacim uvedomiť si, že hrešiť proti Bohu nie je ľahkovážna záležitosť, ale vážny čin, ktorý si vyžaduje úprimnú ľútosť a pokánie.
Ďalším príkladom je opakovanie frázy „Baránok Boží“ trikrát pred svätým prijímaním. Španielsky kňaz Antonio Lorera y Abio vo svojej knihe Dôvod všetkých obradov Cirkvi a jej tajomstiev poznamenáva, že táto fráza sa opakuje trikrát, aby Boh oslobodil veriacich od minulého, súčasného a budúceho zla a odpustil hriechy spáchané myšlienkou, slovom a skutkom.
Symbolika a duchovný význam
Trojnásobné opakovanie pripomína veriacim dokonalosť Boha a jeho Trojjedinosť, ktorá je centrálnym prvkom kresťanskej viery. Trojnásobné opakovanie tiež vyjadruje úplnosť a hlboký záväzok, ktorý veriaci preberajú pri vyznávaní svojich hriechov, pri prosbe o odpustenie alebo pri uctievaní Boha.
Okrem toho toto opakovanie pomáha veriacim sústrediť sa na podstatu omše a prehĺbiť svoj duchovný zážitok. Každé slovo a každé gesto vo svätej omši má svoj význam a cieľom je viesť veriacich bližšie k Bohu, k hlbšiemu pochopeniu tajomstiev viery a k autentickému prežívaniu kresťanstva v praxi.
Trojnásobné opakovanie prvkov vo svätej omši nechce teda zostať len formálnym prvkom rituálu, ale má prehĺbiť vieru a viesť k jej praktizovaniu. My totiž veľmi dobre vieme, že v kostole vieru nepraktizujeme: tam ju totiž čerpáme. Trojnásobné opakovanie nám túto skutočnosť môže vhodne pripomenúť.