Svätý Kallistrat, ktorého si gréckokatolíci pripomínajú 27. septembra, je kresťanský mučeník z obdobia smutne známeho prenasledovania kresťanov počas vlády „krvavého“ cisára Diokleciána (284 – 305).
Narodil sa v severoafrickom Kartágu, no jeho životný príbeh a mučenícka smrť sú úzko späté s Rímom. Jeho meno má grécky pôvod a znamená „nádherná armáda“, čo symbolicky odkazuje na duchovný boj v mene viery.
Kallistrat slúžil v rímskej armáde obklopený pohanskými vojakmi. V tejto situácii sa tajne modlieval, najmä v noci, keď všetci ostatní vojaci spali. Raz ho však jeden z vojakov počul vzývať meno Ježiša Krista a oznámil to veliteľovi. Kallistrata okamžite predvolali a vyzvali, aby priniesol obeť pohanským bohom. Keď to odmietol, začalo sa jeho mučenie.
Veliteľ nariadil, aby Kallistrata kruto bili a ťahali cez ostré kamene, no táto tortúra ho nezlomila. Následne ho zašili do koženého vreca a hodili do mora. Božím zásahom však vrece narazilo na skalu, roztrhlo sa a Kallistrata vyniesli na breh delfíny. Tento zázrak spôsobil konverziu 49 jeho spolubojovníkov na kresťanstvo.
Veliteľ Kallistrata a jeho 49 spoločníkov uväznil. Aj vo väzení však spoločne pokračovali vo vyznávaní a ohlasovaní evanjelia. Kallistrat ich posilňoval a pripravoval na očakávanú mučenícku smrť poukázaním na veniec víťazstva.
Po ďalšom vypočúvaní veliteľ nariadil, aby Kallistrata a jeho spoločníkov hodili so zviazanými rukami a nohami do jazera. Aj tu sa však udial zázrak: ich putá sa roztrhli a oni stáli vo vode jazera s jasajúcimi tvárami, radujúc sa z duchovného krstu, ktorý prežívali súčasne so svojím mučeníctvom. Nad ich hlavami sa objavili nádherné koruny a všetci počuli hlas: „Buď odvážny, Kallistrat, spolu so svojimi druhmi a spočiniete v nebeských príbytkoch.“
Zem sa zatriasla a neďaleko stojaci pohanský idol sa zrútil a rozbil. Tento okamih priviedol k viere ďalších 135 vojakov, ktorí tiež prijali kresťanstvo. Veliteľ sa obával vzbury v armáde, preto nariadil okamžitú popravu Kallistrata a jeho spoločníkov rozštvrtením mečom.
Pozostatky svätých mučeníkov pochovali preživší kresťanskí vojaci. Na mieste ich mučeníctva bola neskôr postavená bazilika. Tento chrám sa stal duchovným centrom kultu svätých mučeníkov.