Dnes je 26.10.2020, pondelok, Pondelok 30. týždňa v Cezročnom období (slávnosť – len v konsekrovaných kostoloch)
Zadajte mesto/obec a deň, kedy chcete ísť DoKostola.sk
bohoslužby / spovede
Starý Smokovec2 Starý Smokovec (1) Starý Smokovec int

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie (Starý Smokovec)

Iný názov:
Typ: kostol
Kraj: Prešovský
Okres: Poprad
Diecéza: Spišská diecéza
Dekanát: Poprad
Farnosť: Vysoké Tatry
Adresa kostola:

GPS súradnice:
49.141232° S
20.220914° V
Zdieľajte informácie o kostole s priateľmi:

O kostole

V OBDOBÍ 1.10. – 31.5. SÚ SV. OMŠE PRESUNUTÉ DO NOVÉHO SMOKOVCA.

Kostol v Starom Smokovci je postavený vo vysokohorskom alpskom štýle so svojím charakteristickým hrázdeným murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Strecha tvorí zároveň aj klenbu kostola. Architektúra je komponovaná v neogotickom štýle a svojou kompozíciou vynikajúco zapadá do vysokohorského prostredia. Je opravdivým skvostom a patrí najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Kostol dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažnej Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty.

Slávnostná posviacka kostola sa uskutočnila 26. augusta 1888. O rok neskôr boli inštalované do priečnej lode obraz Svätej rodiny maľovaný na skle a obraz sv. Juraja. Na vitráži znázorňujúcej sv. Juraja je erb biskupa Juraj a Császku. Pôvodná veža mala slabé základy a sa naklonila. V roku 1929 v noci z 9. na 10. augusta udrel do kostola hrom a vážne ho poškodil. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža.

V roku 1977 sa začali realizovať' farebné vitráže, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou. Boli postupne až do roku 1979 osadené všetky okná Kostol je opravdivým stavebným skvostom. Na oltári je prekrásna socha gotickej madony z Ruskinoviec, ktorej originál je teraz v Národnom múzeu v Bratislave. Faksimile madony vytvorila prof. Mária Spoločníkova z Košíc v roku 1983. Socha umelecky veľmi zapadá do architektúry neogotického oltára, ktorého tvorí priam neoddeliteľnú súčasť. Celková výzdoba je komponovaná tak, aby priamo zapadala do jednej z najväčších turistických lok alít Slovenska, ktoré navštevuje množstvo ľudí z celého sveta. Preto svätci znázornení na vitrážach okien predstavujú univerzálnosť celej Cirkvi. V roku 1981 bol postavený v kostole nový píšťalový organ, ktorý vybudoval majster z Brna, p. Holčapek so spolupracovníkmi.

História

http://www.pamiatkynaslovensku.sk/…-panny-marie

Pravidelné bohoslužby

Sezónne bohoslužby

Poriadok bohoslužieb platí pre obdobie:
1.6. - 30.9.


Sobota: 17:00 (1.10.-31.5. je presunutá do Nového Smokovca)
Nedeľa: 19:00 (iba v júli a auguste)

Mimoriadne bohoslužby

Pravidelné spovedania


Sezónne spovedania


Mimoriadne spovedania