Bývalý sekretár pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa oficiálne ujal funkcie pápežského veľvyslanca vo Vilniuse. Poverovacie listiny apoštolského nuncia pre Estónsko, Lotyšsko a Litvu odovzdal litovskému prezidentovi Gitanasovi Nausedovi v piatok.
Nauseda zablahoželal Gänsweinovi k jeho príchodu do Litvy a k 40. výročiu kňazskej vysviacky, ktoré oslávil v máji. Gänswein bol v úlohe tajomníka kardinála Josepha Ratzingera a neskôr pápeža Benedikta XVI. dlhé roky jedným z najprominentnejších Nemcov vo Vatikáne.
„Katolícka Litva mala vždy osobitný vzťah so Svätou stolicou a nezabúda, že Svätá stolica nikdy neuznala okupáciu a anexiu pobaltskej krajiny Sovietskym zväzom,“ uviedol prezident. Katolícka cirkev v Litve bola dôležitým pilierom vnútornej sily krajiny počas sovietskej okupácie. Po osamostatnení sa dodala návšteva pápeža Jána Pavla II. a jeho slová „Nebojte sa!“ Litve odvahu. „Tieto dve slová sú dnes vzhľadom na ruský útok na Ukrajinu aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedla hlava štátu.
Pripomeňme, že pápež František poslal arcibiskupa Gänsweina do jeho domovskej arcidiecézy Freiburg v roku 2023 bez toho, aby mu pridelil úrad.
Krátko po smrti pápeža Benedikta XVI. vydal arcibiskup knihu spomienok Nič než pravda – Môj život po boku Benedikta XVI. Kniha zožala vlnu kritiky nielen pre načasovanie jej vydania, ale najmä pre obsah, ktorý viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn označil za „neprístojnú indiskrétnosť“. Nemecký kardinál Walter Kasper zas povedal: „Lepšie by bolo mlčať.“ Kniha sa napriek tomu alebo práve preto držala niekoľko týždňov na popredných miestach v rebríčkoch najpredávanejších titulov.
Už aj tak napätý vzťah medzi arcibiskupom Gänsweinom a pápežom Františkom tak vstúpil do „doby ľadovej“ a bývalý vplyvný muž vo Vatikáne sa na viac než 500 dní ocitol bez oficiálneho poverenia.
V júni 2024 ho napokon pápež František vymenoval za apoštolského nuncia v Litve, Lotyšsku a Estónsku. Náboženská situácia v troch pobaltských krajinách sa líši. Kým Litva je primárne rímskokatolícka, obyvateľstvo Lotyšska je prevažne evanjelicko-luteránske. Na druhej strane väčšina obyvateľstva Estónska nevyznáva žiadne náboženstvo.
Pre arcibiskupa Gänsweina, ktorý už vo svojom úrade prefekta Pápežského domu získal veľa skúseností s vystupovaním na diplomatickej scéne, sa táto úloha javí ako mimoriadne vhodná. A zrejme znamená aj koniec „doby ľadovej“.
(KNA)