V kalendári Rímskokatolíckej cirkvi patrí 25. november svätej Kataríne Alexandrijskej, ktorej meno Aikatheriné v gréčtine znamená stále čistá. V legendách, o ktoré sa opiera jej príbeh viac ako o historické fakty, vystupuje ako žena, ktorá spojila múdrosť a vieru do neoddeliteľného celku.
Podľa tradície sa Katarína narodila vo 4. storočí v egyptskej Alexandrii, v tom čase významnom centre vzdelanosti a kultúry. Pochádzala zo šľachtického rodu, bola krásna a mimoriadne vzdelaná.
Keď sa stala kresťankou, odvážila sa postaviť proti cisárovi Maxentiovi (306 – 312). Verejne kritizovala uctievanie pohanských modiel, čo viedlo cisára k pokusu vyvrátiť jej vieru pomocou päťdesiatich filozofov a učencov. Na prekvapenie všetkých Katarína nielenže obhájila kresťanskú vieru, ale dokonca presvedčila filozofov, aby sa obrátili na kresťanstvo.
Keď sa to Maxentius dozvedel, dal ich popraviť a ohromený Kataríninou múdrosťou a krásou jej ponúkol kráľovský sobáš, ak sa zriekne kresťanstva. Katarína to odmietla, odvolávajúc sa na to, že už patrí Kristovi. Cisár ju preto dal uväzniť, no ani vo väzení neprestávala šíriť kresťanskú vieru. Obrátila cisárovu manželku a viac ako dvesto vojakov, ktorých následne popravili.
Cisár sa rozhodol Katarínu potrestať na kolese s hrotmi, ktoré sa malo stať nástrojom jej smrti. Zázrakom sa však koleso pri mučení rozpadlo, čo vladára ešte viac rozčúlilo, a tak ju dal sťať. Podľa tradície zomrela 24. novembra 304. Legenda hovorí, anjeli preniesli jej telo na vrch Sinaj, kde bolo pochované.
Koleso, ktoré sa stalo nástrojom Kataríninho mučenia, je jej hlavným atribútom. Vďaka nemu je patrónkou povolaní spojených s kolesami, ako sú mlynári, lodníci či kolári. Okrem toho ju ctia ako patrónku filozofov, vedcov, učiteľov, študentov, právnikov, zdravotných sestier, a dokonca aj kaderníkov či tlačiarov. Svätá Katarína je jednou zo 14 svätých pomocníkov v núdzi, ale aj pri bolestiach hlavy a horúčke.
Uctievanie svätej Kataríny sa začalo šíriť od 8. storočia, a to najmä vďaka Kláštoru svätej Kataríny na Sinaji, ktorý sa stal centrom jej kultu. Tento kláštor patrí gréckej ortodoxnej cirkvi a dodnes je vyhľadávaným pútnickým miestom.
Na Slovensku je svätej Kataríne Alexandrijskej zasvätených 52 kostolov, ako napríklad v Kremnici, Banskej Štiavnici, Dolnom Kubíne či v Handlovej, kde je aj patrónkou mesta a kde funguje nezisková organizácia Senior centrum svätej Kataríny. Známe sú aj ruiny Kostola a Kláštora svätej Kataríny pri Dechticiach zvaného Katarínka.