Svätý Leonard z Noblacu (tiež známy ako Leonard z Limoges či z Nobletu), pustovník, kazateľ a divotvorca, ktorého si Rímskokatolícka cirkev pripomína vo výročitý deň smrti 6. novembra, patrí medzi najuctievanejších svätcov raného stredoveku.
Podľa tradície sa narodil okolo roku 496 v rodine franských šľachticov a žil na dvore kráľa Chlodvika (481 – 511), svojho krstného otca. Rovnako ako kráľa, aj jeho pokrstil arcibiskup Remigius z Remeša (437 – 533), jeho neskorší učiteľ. Leonard bol od mladosti známy láskavosťou, svoje postavenie na dvore využíval na podporu nespravodlivo väznených a núdznych.
Kráľom ponúkaný úrad biskupa odmietol a rozhodol sa pre jednoduchý život v ústraní. Stal pustovníkom v lesoch Limuzínska a obľúbeným kazateľom v Akvitánii, ktorého pôsobenie sprevádzali veľké divy.
Azda najslávnejšia legenda, čo sa s ním spája, má do činenia s narodením syna franskej kráľovnej. Keď kráľovná pri pôrode bojovala o život, Leonard sa modlil za šťastný pôrod. Na znak vďaky za zdravého syna daroval kráľ Leonardovi kráľovské pozemky v Noblacu. Svätec na nich založil kláštor, v ktorom žil až do svojej smrti niekedy v druhej polovici 6. storočia.
Rovnako sa traduje, že väzňom, ktorí vzývali Leonardovu pomoc, sa zázračne roztrhli reťaze. Mnohí z nich potom prichádzali za Leonardom, prinášajúc mu svoje železné putá ako symbol minulosti, ktorú zanechali. Niektorí sa rozhodli zostať a začať nový život v okolí Leonardovho kláštora, kde im svätec prideľoval pôdu. Podporoval ich v pestovaní plodín, čo im umožnilo viesť nový a čestný život. Z tejto pomoci k svojpomoci postupne vyrástla dedina Saint-Léonard-de-Noblat.
Rastúci počet pútnikov prichádzajúcich k tamojšej svätyni viedol k rozvoju legendy o živote a zázrakoch svätca, čím sa stal mimoriadne populárnym v západnej Európe. Je mu zasvätených niekoľko stoviek kostolov a jeho meno nesie nemálo obcí. V deň sviatku si ho veriaci pripomínajú aj procesiami.
Svätý Leonard sa stal patrónom väzňov, vzývajú ho pri ťažkých pôrodoch, bolestiach hlavy, detských chorobách, chorobách dobytka, krupobití i pri obezite.
Úctu k tomuto svätcovi na naše územie priniesli vo vrcholnom stredoveku nemeckí prisťahovalci. Na Slovensku je svätému Leonardovi zasvätený jediný kostol, a to v Lenartove v Bardejovskom okrese.