Základom titulu a sviatku Pokrov (Ochrana), ktorý Gréckokatolícka cirkev slávi 1. októbra, je zázračné zjavenie Bohorodičky v polovici 10. storočia v konštantínopolskom Blachernskom chráme, kde sa uchovávalo jej rúcho, závoj a časť pásu po prenesení z Palestíny v 5. storočí. Počas vlády Leva VI. Múdreho (886 – 912) bol Konštantínopol zasiahnutý morom, ktorý decimoval jeho obyvateľstvo. Veriaci sa zhromaždili v Blachernskom chráme, aby prosili Božiu Matku o príhovor.
V nedeľu 1. októbra počas celonočného bdenia mal svätý Andrej a jeho žiak Epifán videnie, v ktorom sa im zjavila Presvätá Bohorodička a v sprievode svätých sa modlila za ľud. Na konci modlitby si Bohorodička sňala pokrývku (omoforion) z hlavy a rozprestrela ju nad davom ľudí na znak svojej nebeskej ochrany. Mor krátko nato ustúpil a od tej doby sa v Konštantínopole každoročne v prvý októbrový deň slávil sviatok Ochrany (Pokrova) Božej Matky.
Okrem tejto udalosti sa k základu sviatku pridáva aj zmienka z Nestorovej kroniky, ktorá hovorí o ponorení rúcha Bohorodičky do mora blízko Blachernského chrámu a následné zničenie veľkej ruskej flotily vedenej Askoleom a Dirom, ktoré ohrozovala Konštantínopol okolo roku 860.
Keď sa strihom prenesieme do súčasnej doby, môže vyvstať legitímna kritická otázka: Prečo dnes niekto oslavuje udalosť záchrany Konštantínopola z 9. či 10. storočia, ktorý sa ešte aj neskôr boril s nákazami a o pár storočí aj tak padol do rúk „inovercov“?
Na túto otázku v podstate odpovedá princíp, podľa ktorého všetky veľké sviatky v konečnom dôsledku neslávia iba izolovanú historickú udalosť. Na prvom mieste chcú sprítomniť niečo, čo zostáva nemenné a tiahne sa celými dejinami ľudstva. Tým niečím je Boží zámer zachrániť človeka. A práve tento zámer ukrýva vo svojej hĺbke aj sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky.
Počas sviatku sa spievajú hymny a modlitby, ktoré zdôrazňujú dôležitú úlohu Presvätej Bohorodičky v živote veriacich a sú zdrojom nádeje a útechy v časoch ťažkostí. Veriaci sa v tento deň obracajú na Bohorodičku modlitbou tropára:
Dnešný deň, Bohorodička, radostne oslavujeme pamiatku tvojho zjavenia. Pozeráme na tvoj svätý obraz a pokorne voláme: „Vezmi nás pod svoj ochranný plášť. Zbav nás všetkého zlého. Pros nášho Boha, svojho Syna, Krista, aby spasil naše duše.“
Na Slovensku je Presvätej Bohorodičke Ochrankyni zasvätených 72 gréckokatolíckych chrámov.