Čakanie sa skončilo. Viedenská arcidiecéza dostane nového arcibiskupa. Apoštolský nuncius v Rakúsku arcibiskup Pedro López Quintana doručil v stredu 15. októbra popoludní rozhodnutie Svätého Otca rakúskej vláde. Krátko pred 16:30 prišiel na ministerstvo zahraničných vecí, aby oficiálne oznámil pápežovu voľbu.
Podľa diplomatického protokolu musí teraz rakúsky ministerský kabinet rozhodnutie schváliť takzvaným cirkulačným hlasovaním, ide však len o formalitu. Po získaní súhlasu bude meno nového viedenského arcibiskupa zverejnené vo Vatikánskom bulletine (Bollettino Vaticano).
Horúci favorit
Najväčšie šance má šesťdesiatdvaročný Mons. Josef Grünwidl, ktorý spravuje Viedenskú arcidiecézu ako apoštolský administrátor odvtedy, čo pápež František 22. januára prijal abdikáciu dovtedajšieho viedenského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna. Rakúsky denník Die Presse túto informáciu zverejnil ako „istú“, čo by naznačovalo únik informácií. Rovnako informovala aj rakúska televízia ORF vo svojom spravodajstve Zeit im Bild. Takéto „úniky“ sú však v Rakúsku pomerne časté, a to práve pre konkordátny proces, v ktorom musí byť pred zverejnením menovania informovaná aj vláda.
Grünwidl by však bol – ako sám priznal – „arcibiskupom proti svojej vôli“. V augustovom rozhovore pre televíziu ORF povedal: „Nevidím sa v tejto úlohe. Toto rozhodnutie patrí Svätému Otcovi.“ Zároveň však dodal: „V poslednom čase mi viacerí pripomenuli, že som v Cirkvi sám vyzdvihol poslušnosť. Ak by to tak naozaj malo byť, uvidím, ako sa rozhodnem.“
Novinu oznámi najväčší zvon Rakúska
Po oficiálnom oznámení z Vatikánu bude o novom arcibiskupovi informovaná aj verejnosť tradičným spôsobom: zvonením zvonu Pummerin Dómu svätého Štefana. Najväčší zvon Rakúska je momentálne „rozladený“, no vo štvrtok ráno ho majú odborníci opraviť, aby mohol zaznieť pri slávnostnom ohlásení.
Či nový arcibiskup získa zároveň aj hodnosť kardinála, je otázne a skôr nepravdepodobné. Emeritný viedenský arcibiskup Christoph Schönborn zostáva kardinálom doživotne, hoci sa od dovŕšenia osemdesiatich rokov 22. januára do voľby nového pápeža už aktívne zapojiť nemôže. Zaujímavosťou je, že v protokolárnej hierarchii nasleduje hneď po spolkovom prezidentovi.
Spracoval Rastislav Čižik.





