Keď pápež Lev XIV. slávil svoju úvodnú svätú omšu v Bazilike svätého Petra, pozornosť verejnosti sa na chvíľu upriamila na zdanlivo nepodstatný detail: na smart hodinky na jeho zápästí. Tento technologický doplnok sa vzápätí interpretoval aj ako znak pápežovej pripravenosti vstúpiť do digitálneho diskurzu súčasného sveta.
Smart hodinky na zápästí pontifika majú istú výpovednú hodnotu: poukazujú na otvorenosť voči svetu a citlivosť na nové výzvy. Lev XIV., vlastným menom Robert Francis Prevost, je nielen prvým Američanom na Petrovom stolci, ale aj prvým pápežom, ktorý aktívne používal sociálne siete už pred zvolením.
Jeho osobný účet na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) existuje od roku 2011 so stručným opisom „Katolík, augustinián, biskup“. Už vtedy zverejňoval výzvy k modlitbe, komentoval dianie vo svete, dokonca zdieľal články, ktoré kritizovali niektoré politické rozhodnutia.
Vatikán oznámil, že Svätý Otec bude pokračovať v udržiavaní digitálnej prítomnosti prostredníctvom účtov @Pontifex na platformách X a Instagram. Doterajšie príspevky jeho predchodcov boli zároveň archivované ako „Ad Memoriam“ na oficiálnej stránke vatican.va. Tento krok ukazuje nielen kontinuitu, ale aj odhodlanie Cirkvi byť prítomná v kultúrnych a komunikačných priestoroch súčasnosti.
Len týždeň po svojom zvolení 13. mája publikoval pápež Lev XIV. na Instagrame svoj prvý príspevok – 17 fotografií mapujúcich prvé dni jeho pontifikátu. Príspevok mal príznačný titulok „Pokoj vám!“.
„Toto je prvý pozdrav, ktorý vyslovil Zmŕtvychvstalý Kristus, Dobrý Pastier. Chcel by som, aby tento pozdrav pokoja zaznieval vo vašich srdciach, vo vašich rodinách a medzi všetkými národmi, kdekoľvek na svete.“
Text bol uverejnený v siedmich jazykoch: angličtine, portugalčine, španielčine, taliančine, francúzštine, poľštine a nemčine ako vyjadrenie univerzálneho rozmeru pápežského posolstva. Jeho instagramový účet pritiahol vyše 12,2 milióna sledovateľov.
Z teologickej a antropologickej perspektívy predstavuje používanie digitálnych technológií formu inkulturácie, schopnosť Cirkvi adaptovať sa na kultúrne koordináty a formy komunikácie danej doby.
Zároveň dodajme, že hoci je pápež Lev XIV. novou tvárou pontifikátu, jeho posolstvo nie je novátorské v obsahu, ale vo forme. Zdôrazňuje, že pravda nie je subjektívna, ale objektívna skutočnosť, ktorú má človek hľadať a prijať. V tomto duchu chápe aj digitálne platformy ako nástroje formácie, nie ako cieľ. Jeho prítomnosť na sociálnych sieťach nie je marketingová, ale pastoračná.
Digitálne hodinky, multimediálne príspevky, jazyk pokoja a inklúzie, to všetko vytvára obraz pápeža, ktorý kráča s človekom dneška. Nie preto, že sa vzdáva tradície, ale preto, že ju chce pretlmočiť do jazyka, ktorému dnešný svet rozumie.
Pápež Lev XIV. nekráča len cestou pokroku, ale aj zodpovednosti: ukazuje, že Cirkev môže byť súčasná, a pritom verná. Je dôležité, aby evanjelium zaznievalo v priestore, kde dnes človek trávi svoj čas. A ten má dnes prívlastok digitálny.
Spracovala Tatiana Čižiková.