Cestu radikálnej životnej premeny prešiel páter Benedikt McGlinchey, ktorý o tom dnes vydáva inšpiratívne svedectvo. Svojím životom.
Zatiaľ čo viacerí adepti vstupujú do rehole krátko po škole či univerzite, Benedikt začal svoju kariéru ako podnikový právnik so zameraním na cezhraničné fúzie a kapitálové trhy. Pracoval ako partner vo veľkej medzinárodnej právnickej firme a jeho práca ho priviedla do ďalších medzinárodných kancelárií po celom svete. Aj keď práca v podnikových financiách bola náročná a plná konkurencie, prinášala mu zároveň mnohé výhody a možnosti profesijného rozvoja.
Po niekoľkých rokoch však začal Benedikt uvažovať nad tým, či chce naozaj túto prácu vykonávať po zvyšok svojho života. Stále viac ho priťahoval duchovný život, začal sa hlbšie zaujímať o učenie Cirkvi, ktoré postupne vplývalo na jeho osobný život. Pomaly si uvedomoval, že jeho záujem o právnickú kariéru ustupuje a jeho skutočné povolanie leží inde.
Myšlienkou na kňazstvo sa s prestávkami zaoberal niekoľko rokov. Napokon sa rozhodol pre sabatický rok a všetok čas zameral na rozlíšenie svojej životnej cesty. Jedným si bol pritom istý: ak by rehoľný život nevyskúšal, zvyšok života by strávil premýšľaním nad otázkou „Čo ak?“.
Benedikt stretol dominikánov prvýkrát počas štúdia v Oxforde, kde ho zaujalo ich odhodlanie riešiť veľké životné otázky, s ktorými zápasia mladí dospelí. S touto spomienkou sa neskôr obrátil na dominikánov v Írsku, keď začal serióznejšie zvažovať rehoľný život a kňazstvo. Našiel tam komunitu bratov vrátane mnohých mladších mužov, ktorí sa rovnako ako on snažili o hľadanie pravdy.
Vstup do rehole preňho znamenal zásadnú zmenu v životnom štýle. „Prejsť od riadenia transakcií a tímu právnikov k tomu, aby ste boli takpovediac na konci rebríčka, bola prinajmenšom veľká zmena.“ Je presvedčený a nepochybuje, že táto zmena bola výsledkom Božej milosti. Rehoľný a kňazský život má obetný rozmer, no zároveň je to život poznačený radosťou a šťastím so skúsenosťou Božej milosti. Je to radosť, ktorá pochádza zo stretnutia a priateľstva s Ježišom Kristom.
Benedikt začal svoje duchovné putovanie v roku 2017 v dominikánskom noviciáte v Corku. Jeho cesta ku kňazstvu sa však začala ešte skôr. Ako súčasť svojej formácie absolvoval štúdium filozofie na Univerzite v Maynoothe a teológiu na Dominikánskom inštitúte v Dubline a na Angelicu v Ríme. Dominikánska intelektuálna formácia je zakorenená v tomizme, myšlienkach svätého Tomáša Akvinského, a čerpá aj z moderných mysliteľov. Pre Benedikta bolo obohacujúce byť súčasťou tejto veľkej intelektuálnej tradície a zažiť krásu katolíckej viery. „Medzi mladými ľuďmi sa obnovuje záujem o intelektuálnu tradíciu Cirkvi,“ hodnotí s odstupom času.
Benediktova skúsenosť z podnikateľského sveta vnáša originálnu perspektívu do jeho kňazskej služby. Bytostne chápe, že moderný svet sa odklonil od kresťanských hodnôt, no súčasne verí, že Cirkev má stále čo ponúknuť. Vedie rozhovory s ľuďmi, ktorí nie sú úplne naklonení katolíckej viere. Mnohých privádza len zvedavosť, prečo sa rozhodol zanechať úspešnú kariéru právnika a ísť cestou kňazstva. Príjemne ho prekvapí, keď si od neho bývalí kolegovia alebo priatelia pýtajú rady k problémom, s ktorými majú do činenia.
Benedikt je pripravený na to, že ako novokňaz bude čeliť mnohým výzvam. Jednou z nich bude viesť ľudí k otázkam, ktoré ich nasmerujú k Ježišovi Kristovi, a tým aj k dôveryhodným odpovediam.
Jeho pocit nadšenia pri nástupe do kňazskej služby nie je založený na naivite. Nemá skreslené predstavy, no zároveň verí v premenu života prostredníctvom Kristovej moci. Koniec-koncov, zažil ju na vlastnej koži.
Uprostred tekutej doby, kde si človek už nie je istý ani sebou samým, je príklad pátra Benedikta McGlincheyho vzácnou inšpiráciou a dôkazom, že je možné postaviť život na pevnej skale, ktorou je Ježiš Kristus. Páter Benedikt tento krok spečatil začiatkom júla, keď sa z bývalého podnikového právnika stal v Kostole Krista Spasiteľa v Dubline jeho kňazom.