Svätí Adrián a Natália, ktorých si Gréckokatolícka cirkev pripomína 26. augusta, žili v Nikomédii (dnes İzmit v Turecku) ako manželia ešte len rok, keď sa začalo rozsiahle prenasledovanie kresťanov za vlády cisára Galeria (305 – 311). Adrián ako dôstojník mal za úlohu vyhľadávať ich a prenasledovať. Avšak odvaha a viera 23 kresťanov, ktorej bol svedkom, keď boli chytení a odmietli sa vzdať Krista, mu hlboko zasiahla srdce.
Keď Adrián videl, ako vyznávali svoje presvedčenie a trpeli zaň, rozhodol sa, že aj on chce patriť medzi nich. Stal sa kresťanom a bol pripravený zomrieť za svoju novonadobudnutú vieru. Táto odvážna voľba mu zmenila život navždy. Cisár šokovaný jeho rozhodnutím snažil sa ho presvedčiť, aby sa vzdal kresťanstva a uctieval rímskych bohov. Adrián to odmietol a vyhlásil, že práve týmto krokom našiel pravý zmysel života. Galerius ho preto dal uväzniť.
Keď ho vo väzení navštívila jeho manželka Natália, ktorá bola tajnou kresťankou, s radosťou prijala správu o manželovom rozhodnutí. Povzbudzovala ho vo viere a pripomínala mu, že nič svetské nemá väčšiu hodnotu než láska k Bohu a dobré skutky. Napriek tomu, že jej manžel bol mladý a mal celý život pred sebou, Natália ho uisťovala, že obetovanie života pre Krista je najväčším pokladom, aký môže získať.
Adrián a ostatní kresťania boli potom popravení tak, že im lámali ruky a nohy na kovadline.
Po smrti manžela sa Natália ukryla v Byzancii, kde Adriánove relikvie uchovávala ako drahocennú pamiatku. Adrián sa jej zjavil vo sne a oznámil jej, že čoskoro bude aj ona v pokoji s Pánom. Natália, vyčerpaná predošlým trápením, skutočne čoskoro zomrela.
Adrián a Natália sú považovaní za patrónov manželských párov. Ich príbeh viery, odvahy, lásky a vzájomnej manželskej oddanosti zoči-voči prenasledovaniu inšpiroval množstvo veriacich.
V 7. storočí boli Adriánove pozostatky prenesené do Ríma, kde mu zasvätili chrám na námestí Forum Romanum. V 12. storočí sa kult týchto manželov rozšíril aj do severného Francúzska a Holandska. Pripomínajú nám, že aj v najťažších chvíľach môžu ľudia nájsť útechu a silu v Bohu a v sebe navzájom a tak prekonať všetky prekážky vrátane smrti.