Konečne to máme čierne na bielom. Modlitba ruženca má pozitívny vplyv na duševné zdravie. Medzinárodný výskum so zapojením rôznych európskych univerzít dokumentuje, ako rytmické opakovanie modlitby uvoľňuje napätie, podporuje emocionálnu stabilitu a vytvára celkový vnútorný pokoj.
Štúdia s názvom Je ruženec stále relevantný? Skúmanie jeho vplyvu na duševné zdravie a pohodu skúmala 361 osôb; 92 percent k rímskokatolíckej cirkvi, pričom 61 percent účastníkov štúdie tvorili ženy.
Výsledky ukázali pozitívny súvis modlitby ruženca s rôznymi premennými, ako je zníženie depresie, zvýšenie empatie a zníženie náboženských sporov.
Rakúsky psychiater a psychoterapeut Christian Spaemann potvrdzuje tieto zistenia na základe desaťročí klinickej praxe. Zatiaľ čo mnohé moderné, nekresťanské meditačné praktiky zdôrazňujú neutralitu a odstup, ruženec odhaľuje niečo osobné a vzťahové.
„Lásku môžeme cez modlitbu ruženca zakúsiť úplne iným spôsobom ako pri neosobných mantrách. Ide o otvorenie srdca Matke v nebi. V západnom svete sme však od toho vo všeobecnosti dosť ďaleko,“ vysvetlil Spaemann pre katolícky týždenník Die Tagespost.
Spaemann zdôraznil, že podľa jeho skúsenosti sa trvalý pokoj dosahuje láskou, a to aj u dojčiat. Aby ľudia skutočne zažili lásku a vnútorne ju vstrebali, prirodzene sa potrebujú upokojiť a otvoriť sa svojim blízkym, čo vytvára akýsi predlžený obeh.
Psychiater vidí v modlitbe ruženca univerzálny ľudský rytmus. Obdobné techniky poznajú aj iné svetové náboženstvá. Opakovanie modlitieb a spevov sa dotýka našej hlbokej psychologickej a dokonca fyziologickej struny. Evokuje v nás prvotné pohodlie dieťaťa počúvajúceho tlkot srdca svojej matky a navodzuje tak pocit bezpečia.
V čom je modlitba ruženca špecifická? Cieli vyššie. Nepomíname v nej na svoju biologickú, ale nebeskú Matku. Rozhodujúca teda nie je forma, ale obsah a cieľ modlitby.
Systematický výskum zdravotných účinkov modlitby ruženca sa začal ešte v roku 2001 štúdiou Univerzity v talianskej Pavii, ktorá bola publikovaná v renomovanom časopise British Medical Journal.
Výskumníci skúmali 23 zdravých účastníkov, ktorým boli počas recitovania ruženca v latinčine pripevnené senzory na meranie srdcovej frekvencie, prietoku krvi a spätnej väzby nervového systému. Senzory zaznamenali spomalenie dýchania účastníkov na približne šesť nádychov za minútu, čo začalo zvyšovať prietok krvi do mozgu a variabilitu srdcovej frekvencie.
Napokon teda ide o srdce. No nielen o to biologické, ale o centrum nášho bytia. A zdravie duše? Zaiste, aj to je veľmi dôležité. Modlitba ruženca však – podobne ako iné modlitby – cieli ešte vyššie a hlbšie. Ide v nich predsa o záchranu celého človeka, ktoré nazývame jedným slovom: spása.
(CNA)