V kalendári Gréckokatolíckej cirkvi sa 28. máj viaže s menom prepodobného otca Nikitu, chalcedónskeho biskupa a vyznávača, pôvodom z Cézarey v Bitýnii. Jeho meno v gréčtine znamená „víťaz“, čo zodpovedá aj jeho životu, ktorý bol skutočne naplnený víťazstvom viery a odvahy.
Narodil sa v zbožnej rodine. Keď jeho matka zomrela krátko po jeho narodení, o malého Nikitu sa starala stará mama. Od detstva bol priťahovaný k viere, rád navštevoval bohoslužby a neskôr sa stal žiakom pustovníka Štefana.
Mladý Nikita vstúpil do Monastiera Medikion, kde bol predstaveným Nicefor. Keď Nicefor zomrel, Nikita už ako vysvätený kňaz prevzal vedenie spoločenstva. Jeho svätý život a povesť príkladného duchovného pastiera priťahovali do monastiera množstvo nových bratov.
V 9. storočí prechádzala Byzantská ríša búrlivým obdobím obrazoboreckých sporov. Cisár Lev Arménsky (813 – 820) prenasledoval tých, ktorí vyznávali úctu k svätým ikonám. Biskup Nikita však statočne obhajoval pravú vieru a povzbudzoval svoj ľud, aby si zachoval úctu k svätým obrazom Krista, Bohorodičky a svätých. Pre túto obranu bol Nikita dvakrát uväznený a nakoniec poslaný do vyhnanstva.
Po smrti cisára sa mohol vrátiť, no on namiesto do Medikionu utiahol sa do skromného monastiera pri Konštantínopole, kde žil v pokání a modlitbe až do smrti v roku 824. Jeho ostatky boli neskôr prenesené do monastiera Medikion.
Svätý Nikita sa vyznačoval nielen hlbokým duchovným životom, ale aj láskavou starostlivosťou o chudobných, pútnikov, siroty a vdovy. Podľa tradície mal dar uzdravovať a tento dar prešiel aj na jeho relikvie.
V bohoslužobných spevoch, ktoré zostavil jeromonach Jozef z Konštantínopola, je Nikita opísaný ako svätec s darom uzdravovania i ako človek, ktorý sa stal živým svedkom viery v čase skúšok. Na Východe je známy a uctievaný prívlastkom vyznávač, teda ten, ktorý vyznával vernosť Kristovi aj za cenu utrpenia.
Hoci svätý Nikita na Západe nie je všeobecne známy, jeho príklad, ako byť verný pravde, odvážny v ťažkostiach a s otvoreným srdcom pomáhať núdznym, môže byť obohatením aj tu.
Veriaci sa na svätca obracajú aj týmito modlitbami:
Tropár: V pravde si sa zjavil svojmu stádu ako pravidlo viery, – obraz pokory a učiteľ zdržanlivosti; – tvoja pokora ťa povýšila; tvoja chudoba ťa obohatila. – Otče Nikita, – pros Krista Boha, aby spasil naše duše.
Kondák: Zažiaril si nádherou svojich skutkov, ctihodný Nikita. – Stal si sa dedičom apoštolského trónu. -Úplne naplnený, Otče, Božím učením, žiaril si ako slnko svojmu stádu. – Preto ti voláme: „Raduj sa, krása Chalcedónu.“