V malej obci Jouques v regióne Provence na juhu Francúzska sa na prvý pohľad nič neobvyklé nedeje. Pôvabné kopce a slnkom zaliate vinice vytvárajú malebnú idylku, ktorú však obohacuje jedno originálne spojenie – gregoriánske spevy a vynikajúce vína. Práve v tejto oblasti v opátstve Notre-Dame de Fidélité sa benediktínky už viac ako polstoročie venujú pestovaniu viniča a výrobe vín, ktoré sú známe aj za hranicami Francúzska.
V posledných rokoch získali rehoľníčky medzinárodné uznanie vďaka svojej účasti na projekte Neumz , aplikácii pre smartfóny, ktorá ponúka streamovanie celého repertoáru gregoriánskych spevov liturgie Novus Ordo.
Dnes žije v komunite asi 45 sestier, pričom ich činnosť sa sústreďuje hlavne na správu ich rozsiahleho pozemku s výhľadom na údolie Durance.
Tradícia, modlitba a práca
Keď benediktínky v roku 1967 zakladali opátstvo na tomto mieste, ich cieľom bolo nielen zasvätiť sa Bohu prostredníctvom modlitby, ale aj nájsť spôsob, ako si zabezpečiť živobytie. „Keď sme sem prišli, našli sme opustené vinice a marhuľové sady,“ spomína sestra Armelle, zodpovedná za pivnicu opátstva. „Hľadali sme spôsob, ako získať prostriedky na život, a rozhodli sme sa zrekonštruovať tieto vinice a začať vyrábať víno.“
Z pôvodných skromných začiatkov, keď sa víno predávalo iba miestnym obyvateľom, sa postupne vyvinula celosvetovo uznávaná vinárska produkcia. Prvé fľaše určené pre širší trh vyrobili benediktínky až v roku 2005. Dnes opátstvo produkuje niekoľko druhov vín, z ktorých každý nesie symboliku spojenia Božieho daru a ľudskej práce. „Naše vína sú viac než len produktom zeme,“ hovorí sestra Armelle. „Sú to symboly nášho spojenia s Bohom, ktorý nám dal túto zem, a my ju svojou prácou premieňame na niečo krásne.“
Cesta k dokonalosti
Opátstvo Notre-Dame de Fidélité sa rozprestiera na území o rozlohe 150 akrov. Benediktínky tu pestujú nielen vinič, ale aj olivovníky, levanduľu a rôzne ovocné stromy. Svoje živobytie si tak zabezpečujú výrobou mnohých miestnych lahôdok, ako napríklad ovocné šťavy, džemy, med, sušienky a iné lahôdky, ktoré predávajú priamo vo svojom kláštornom obchode alebo cez webové stránky.
Ich vinice zaberajú 20 akrov pôdy a sestry sa starajú o celý proces od starostlivosti o pôdu až po zber hrozna. Práca vo vinici nie je pre rehoľníčky len fyzickou námahou, ale aj duchovnou činnosťou. „V pestovaní viniča nachádzame blízkosť k Bohu,“ vysvetľuje sestra Armelle. „Je to akoby sme sa zúčastňovali na stvoriteľskom diele, keď z ničoho vyrastá niečo také nádherné.“
V súčasnosti vyrába opátstvo tri druhy vín: červené Louange a Fidelis a ružové Exsulta. Každé z týchto vín má svoj vlastný príbeh a symboliku. Louange, čo v preklade znamená chválospev, odkazuje na bohoslužbu hodín, ktorú benediktínky denne spievajú. Fidelis, ktoré nesie meno opátstva, symbolizuje vernosť mníšok svojmu poslaniu a viere. A Exsulta, inšpirované biblickým veršom „Plesaj hlasno, dcéra Siona“ (Zach 9,9) je oslavou radosti z práce vo vinici a z krásy okolitej prírody.
Víno ako dar a symbol
Výroba vína v opátstve nepredstavuje len techniku a zručnosti, ale aj hĺbku duchovného prepojenia. „Liturgia je konečným vyjadrením daru od Boha, na ktorý ľudia odpovedajú svojou prácou, a tento súzvuk dvoch rozmerov je to, čo si Pán želal od začiatku a na veky vekov,“ hovorí sestra Armelle. Pre benediktínky je víno symbolom tohto spojenia – daru od Boha, ktorý premieňajú na niečo krásne a ušľachtilé svojou usilovnou prácou.
Keď sestra Armelle hovorí o ich práci, jej oči sa rozžiaria. „Táto zem akoby len čakala na nás, aby sme ju premenili a priniesli ovocie. Víno, ktoré tu vyrábame, nie je len pre nás, ale aj pre každého, kto príde a chce zažiť niečo výnimočné.“
Od modlitby k podnikaniu
Úspech mníšok v oblasti vinárstva však nie je len výsledkom ich tvrdej práce. Je to aj dôkaz toho, ako sa tradičné kláštorné hodnoty dajú spojiť s modernými formami podnikania. V dnešnej dobe, keď sa veľa hovorí o podpore žien a podnikania, benediktínky z Jouques ukazujú, že tieto princípy nie sú v rozpore s kláštorným životom, ale, naopak, môžu byť jeho prirodzeným rozšírením.
„Naša práca je prejavom lásky k Bohu a k ľuďom,“ vysvetľuje sestra Armelle. „Chceme, aby každý, kto ochutná naše víno, pocítil túto lásku a starostlivosť, ktorá je do neho vložená.“
Výroba vína v opátstve Notre-Dame de Fidélité je teda viac než len podnikaním. Je to súhra viery, modlitby a oddanosti, ktorá chce priniesť radosť aj do životov iných ľudí. Sestry benediktínky by to zhrnuli dvomi slovami: „Benedicamus Domino!“