Ján Pavol II. bol prorockým pápežom. Jeho vytrvalá práca a nezlomnosť dala konkrétne tvary nielen modernej Cirkvi, ale aj vízii modernej Európy. Európy, ktorá bola stáročia formovaná na kresťanskom základe. Dôležitým, no dnes neprávom prehliadaným dokumentom je exhortácia Cirkev v Európe vydaná v roku 2003.
Táto exhortácia nadväzuje na dokumenty týkajúce sa Cirkvi v Ázii a Amerike vydané v roku 1999. Ján Pavol II. tu zohľadňuje viaceré faktory premieňajúce európsky kontinent. Migrácia, zhoršujúca sa sociálna situácia, nárast chudoby, nezamestnanosť, odklon od viery, nárast individualizmu či populačná kríza. Na každý z týchto neduhov má Cirkev riešenie, ktoré možno zhrnúť pod jednotiacim heslom „Rozhodnúť sa pre lásku“. Ján Pavol II. píše:
„Výzva žiť činorodou láskou predstavuje šťastnú syntézu ozajstnej služby evanjeliu nádeje. Teraz ti ju, Cirkev v Európe, aj ja znova predkladám. Radosti a nádeje, zármutky a obavy dnešných Európanov, najmä biednych a trpiacich, nech sú aj tvojimi radosťami a nádejami, zármutkami a obavami, a všetko, čo je naozaj ľudské, nech nájde ohlas v tvojom srdci. Pozeraj sa na Európu a na jej cestu so sympatiou toho, kto si cení každý pozitívny prvok, ale zároveň nezatvára oči pred tým, čo sa nezlučuje s evanjeliom, a dôrazne to odmieta.
Cirkev v Európe, s obnovenou sviežosťou každý deň prijímaj dar lásky, ktorý ti ponúka Pán a na ktorý ťa uschopňuje. Osvojuj si od neho obsah a rozmer lásky. A buď Cirkvou blahoslavenstiev, ktorá sa ustavične pripodobňuje Kristovi. Zbavená prekážok a závislostí, buď chudobná a priateľka chudobných, pripravená prichýliť každého človeka a pozorná voči každej staršej i novšej podobe chudoby. Ustavične očisťovaná dobrotou Otca, spoznávaj v postojoch Ježiša, ktorý vždy bránil pravdu, ale zároveň prejavoval milosrdenstvo hriešnikom, najvyššiu normu svojho konania.“
V závere tohto dokumentu Ján Pavol II. vyzýva Cirkev Európy, aby sa s dôverou zverila do rúk Panne Márii. Pripomína podobenstvo z Knihy zjavenia o boji medzi ženou a drakom. „Cirkev v obraze ženy a draka stále číta svoje odveké dejiny. Žena, ktorá privádza na svet syna, nám pripomína aj Pannu Máriu, najmä v hodine, keď preniknutá bolesťou pod krížom znova rodí pre tento svet Syna – premožiteľa kniežaťa zla tohto sveta. Je zverená Jánovi, ktorý je zase zverený jej a tak sa stáva Matkou Cirkvi.“
Ďalej Svätý Otec vyzýva Cirkev v Európe, aby sa aj naďalej obracala k Panne Márii, ktorá je „matersky a s porozumením prítomná pri mnohorakých problémoch, ktoré dnes sprevádzajú život jednotlivcov i národov“.
Exhortácia je zakončená nádhernou modlitbou k Bohorodičke. Zaznievajú tam aj tieto slová: „Sprav nás ochotných pomáhať blížnym, pohostinných k tým, ktorí sú v núdzi, urob nás nositeľmi spravodlivosti; sprav z nás zanietených staviteľov spravodlivejšieho sveta; prihováraj sa za nás, ktorí žijeme a konáme v dejinách s istotou, že Otcov plán sa naplní.“
Ďalej pokračuje modlitba takto: „Kráľovná pokoja, ochraňuj ľudstvo tretieho tisícročia. Bedli nad všetkými kresťanmi, nech kráčajú bezpečne po ceste jednoty ako kvas zmierenia pre tento kontinent. Bedli nad mladými ľuďmi, nádejou do budúcnosti, nech veľkodušne odpovedajú na Ježišovo volanie. Bedli nad zodpovednými predstaviteľmi národov, nech sa ujmú výstavby spoločného domu, v ktorom sa bude ctiť dôstojnosť a práva každého človeka.“