Gréckokatolícka cirkev si každoročne 12. decembra pripomína prepodobného otca Spiridona Divotvorcu, biskupa trimituského. Svätec, ktorý sa narodil okolo roku 270 v dedine Assia (dnes Paşaköy) na ostrove Cyprus, je známy svojou výnimočnou pokorou, zázrakmi a podielom na formovaní kresťanského učenia.
Spiridon (gr. košík) bol najprv jednoduchým pastierom oviec. Napriek skromnému pôvodu bol známy svojou hlbokou vierou a oddanosťou Bohu. Oženil sa a mal dcéru Eirene, no po manželkinej smrti vstúpil do kláštora a ich dcéra sa stala mníškou.
Spiridona neskôr vymenovali za biskupa v meste Trimitus (dnešná Tremetousia) v oblasti cyperskej Larnaky. Aj počas svojho biskupského pôsobenia si zachoval skromnosť a naďalej sa staral o svoje stádo oviec.
Významnou udalosťou v Spiridonovom živote bola účasť na Prvom ekumenickom koncile v Nicei v roku 325, ktorý sa zameral na riešenie arianizmu, herézy, ktorá popierala božskú prirodzenosť Ježiša Krista. Spiridon, známy svojou jednoduchosťou a duchovnou múdrosťou, presvedčil mnohých o pravdivosti učenia o Svätej Trojici.
Legenda hovorí, že na ilustráciu tajomstva Trojice použil črepinu nádoby, a takto z jedného predmetu ukázal tri prvky: oheň, vodu a prach. Po jeho slovách črepina údajne zázračne vzplanula, kvapkala z nej voda a napokon sa rozpadla na prach.
Spiridon vstúpil do povedomia mnohými zázrakmi, keď uzdravoval chorých, vyháňal démonov a pomáhal chudobným. Zomrel vo svojom sídle v roku 348.
Jeho neporušené relikvie, objavené v 7. storočí po arabských nájazdoch na Cyprus, boli prenesené do Konštantínopola, neskôr do Epiru a napokon na ostrov Korfu, kde sa uchovávajú dodnes v Chráme svätého Spiridona.
Na Korfu sa svätý Spiridon uctieva ako ochranca ostrova. Podľa tradície zachránil ostrov pred morovou epidémiou a počas tureckého obliehania v roku 1716 ho videli, ako s fakľou zaháňa nepriateľov. Vďaka jeho zázračnej pomoci Turci obliehanie ukončili, čo sa považovalo za zásah nebeských síl.
Štyrikrát do roka sa na Korfu konajú procesie na jeho počesť, počas ktorých sa jeho relikvie vynášajú do ulíc za sprievodu miestnych filharmonických orchestrov.
Jeho kult presiahol hranice Grécka – uctieva sa aj v Rusku, kde sa stal patrónom rodiny Tolstojovcov, a relikvia jeho pravej ruky sa nachádza v rímskej Bazilike Santa Maria in Vallicella.
Svätý Spiridon sa na ikonách často zobrazuje s pastierskou čiapkou. Je patrónom hrnčiarov.