Pápež Lev XIV. telefonicky hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Podľa informácií Vatikánu Netanjahu zatelefonoval pápežovi v piatok 18. júla ráno do jeho rezidencie v Castel Gandolfe.
Telefonát sa uskutočnil v reakcii na izraelský vojenský útok na katolícky kostol Svätej rodiny v Gaze, pri ktorom boli zabití najmenej traja ľudia a desiatky ďalších bolo zranených. Budova kostola farnosti Svätej rodiny bola poškodená.
Počas rozhovoru, podľa Vatikánu, Svätý Otec zopakoval svoju výzvu na nový impulz pre prímerie a rokovania o ukončení vojny. Pápež tiež vyjadril hlboké znepokojenie nad dramatickou humanitárnou situáciou, ktorej čelí obyvateľstvo v pásme Gazy, ktorej ničivú daň platia najmä deti, starší ľudia a chorí.
Na záver pápež Lev XIV. zopakoval potrebu chrániť miesta bohoslužieb a veriacich, ako aj všetkých ľudí v Palestíne a Izraeli.
Svätý Otec uistil o svojej duchovnej blízkosti farára farnosti otca Gabriela Romanelliho, ako aj celú farskú komunitu už v štvrtkovom telegrame. Pripomenul, že táto komunita od začiatku vojnového konfliktu poskytuje útočisko viac než 500 ľuďom utekajúcim pred násilím.
K útoku sa Izraelská armáda vyjadrila vo štvrtok večer: „Počiatočné vyšetrovanie správ o zraneniach v Kostole Svätej rodiny v Gaze naznačuje, že kostol náhodne zasiahli šrapnely z rakety vypálenej počas operačných aktivít v oblasti. Príčina incidentu je v súčasnosti predmetom vyšetrovania.“
Armáda uviedla, že útoky smeruje „výlučne na vojenské ciele“ a vynakladá „všetko úsilie, aby sa predišlo ujme civilného obyvateľstva a náboženských inštitúcií“. Preto ľutuje „akékoľvek neúmyselné škody“, ktoré boli vo štvrtok spôsobené farnosti Svätej rodiny.
Podľa vyjadrenia Latinského patriarchátu nebola štvrtková „tragédia o nič väčšia ani hroznejšia ako mnohé iné, ktoré zasiahli Gazu. Mnoho ďalších nevinných civilistov bolo tiež zranených, vysídlených a zabitých. Smrť, utrpenie a ničenie sú všadeprítomné.“
Ľudia na pôde farnosti Svätej Rodiny „našli útočisko v kostole v nádeji, že hrôzy vojny im aspoň ušetria životy, po tom, čo už boli zbavení svojich domovov, majetku a dôstojnosti.
Je načase, aby sa hlavy štátov a vlád ozvali a urobili všetko, čo je potrebné na ukončenie tejto ľudsky a morálne neopodstatnenej tragédie,“ zdôraznil latinský patriarchát. „Táto hrozná vojna sa musí skončiť, aby sme mohli začať dlhodobú prácu na obnove ľudskej dôstojnosti.“
Aj Kustódia Svätej zeme – františkánska provincia vo Svätej zemi zodpovedná za mnohé významné sväté miesta – vo štvrtok „najdôraznejšie odsúdila neprijateľnú a cynickú realitu, v ktorej sa bezbranní civilisti, miesta bohoslužieb a humanitárne zariadenia stávajú terčom násilia a ničenia. Posmrtné ospravedlnenia, žiaľ, znejú ako opakovaný refrén, ktorého cieľom je zamaskovať agresívne správanie, ktoré už nemožno tolerovať.“
„Dôrazne odsudzujeme akýkoľvek čin, ktorý poškodzuje civilné obyvateľstvo, a opätovne potvrdzujeme naliehavú potrebu okamžitého prímeria, ukončenia vojny a začatia procesu vedúceho k spravodlivému a trvalému mieru,“ uviedla kustódia. „S každým ďalším dňom sa ľudské obete stávajú neznesiteľnejšími, ticho sveta ohlušujúcejšími a paralýza medzinárodného spoločenstva neopodstatnenejšou.“
Farnosť Svätej Rodiny je jediným katolíckym kostolom v pásme Gazy. Pápež František sa pravidelne, niekedy aj denne, telefonicky rozprával s farárom, aby sa informoval o situácii na mieste. Farnosť je domovom mnohých ľudí postihnutých vojnou v ťažkých situáciách.
Pripomeňme, že vo Svätej zemi zúri vojna od 7. októbra 2023, po tom, čo palestínska teroristická organizácia Hamas podnikla početné útoky proti Izraelu, ktoré si vyžiadali viac ako 1 000 obetí. Odvtedy bolo podľa izraelských vojenských údajov zabitých 15 000 členov Hamasu, zatiaľ čo štát Izrael utrpel niekoľko stoviek obetí. Zdravotnícky úrad kontrolovaný Hamasom hlásil v Palestíne celkovo viac ako 50 000 úmrtí.
Útok zo 17. júla nie je prvým incidentom tohto druhu. V júli 2024 izraelská bomba zasiahla katolícku školu spojenú s farnosťou a zabila štyroch ľudí, ktorí tam boli ubytovaní. V decembri 2023 izraelskí vojaci zastrelili Nahidu Khalil Antonovú a jej dcéru Samar Kamal Antonovú, dve katolíčky, ktoré boli súčasťou farnosti Svätej rodiny.
(CNA)