29. september patrí v kalendári Rímskokatolíckej cirkvi trom archanjelom – svätým Michalovi, Gabrielovi a Rafaelovi. Všetci traja sa vyskytujú vo Svätom písme a každý z nich plní osobitné Božie poslanie.
Ťažiskom poslania svätého archanjela Michala je ochrana pred zlom a nebezpečenstvom, najmä pred duchovnými útokmi. Svätý Gabriel pripomína veľké Božie diela spásy a sprostredkováva Božie vedenie a múdrosť. Svätý Rafael je zas ochrancom na životných cestách a uzdravuje fyzické aj duchovné rany.
Katechizmus Katolíckej cirkvi (328) uvádza, že „jestvovanie duchovných, netelesných bytostí, ktoré Sväté písmo zvyčajne volá anjelmi, je pravda viery“.
Každý pokrstený je obdarený osobitným anjelom strážnym, ktorý nás sprevádza po celý život od narodenia až po smrť.
Archanjel Michal, ktorého meno znamená Kto ako Boh, je často označovaný za Knieža nebeských vojsk. V Písme sú o ňom štyri zmienky: v Knihe proroka Daniela (10,13; 10,21; 12,1), v Júdovom liste (1,9) a v Knihe Zjavenia (12,7-9). Michal je vedúcou postavou v boji proti Luciferovi a jeho padlým anjelom. Tento zápas medzi dobrom a zlom symbolizuje Michalovu úlohu ako nebeského vojvodu, ktorý bojuje proti Satanovi a ochraňuje Boží ľud pred nástrahami zla.
Pápež Lev XIII. po svojej vízii o zlých duchoch na konci 19. storočia zaviedol modlitbu k svätému Michalovi, ktorá sa pôvodne recitovala po každej svätej omši. Michalovu pomoc môžeme vzývať aj dnes, keď čelíme morálnym bojom, v snahe zachrániť duše veriacich najmä v hodine smrti. Michalova úloha sa delí na štyri základné funkcie:
- Boj proti Satanovi.
- Záchrana duší od nepriateľskej moci, zvlášť pri smrti.
- Ochrana Božieho ľudu.
- Odvolávanie duší na Boží súd.
Symboly svätého Michala často zahŕňajú meč, váhy na váženie duší a draka, ktorého poráža. Tieto obrazy zdôrazňujú jeho rolu bojovníka proti zlu.
Archanjel Gabriel, ktorého meno znamená Boh je moja sila, je najznámejší posol veľkých Božích správ. V Biblii sa objavuje v troch významných chvíľach. Po prvýkrát bol poslaný k prorokovi Danielovi, aby mu vysvetlil víziu o Mesiášovi (Dan 8,16; 9,21-27). Druhýkrát sa zjavuje Zachariášovi, aby ohlásil narodenie Jána Krstiteľa (Lk 1,11-20), a najznámejšia je jeho tretia úloha pri Zvestovaní, keď Panne Márii oznamuje, že sa stane matkou Božieho Syna (Lk 1,26-38).
Gabrielov slávny pozdrav „Raduj sa (Zdravas), milosti plná, Pán s tebou“ (Lk 1,28) sa stal súčasťou jedného z najznámejších a najčastejšie recitovaných modlitieb kresťanského sveta – ruženca. Tradícia hovorí, že Gabriel bol aj tým anjelom, ktorý posilňoval Ježiša v Getsemanskej záhrade a ktorý oznamoval pastierom narodenie Spasiteľa.
Symboly Gabriela zahŕňajú ľaliu, symbol čistoty a poslušnosti, ako aj zvitok s textom „Ave Maria“. Je patrónom poslancov, komunikačných pracovníkov, diplomatov a všetkých, ktorí sprostredkúvajú dôležité správy.
Meno archanjela Rafaela znamená Boh uzdravuje. Je známy najmä zo starozákonnej Knihy Tobiáš, kde vystupuje ako sprievodca mladého Tobiáša na jeho ceste. Rafael nielenže uzdravuje Tobiášovu slepotu, ale zároveň slúži ako ochranca a sprievodca. Podľa tradície bol Rafael aj anjelom, ktorý uzdravil vody v rybníku Betsata (Jn 5,1-4), kde boli chorí uzdravovaní. Jeho symbolmi sú ryba, liečivé masti a palica, ktoré pripomínajú jeho putovanie s Tobiášom.
Vďaka svojej úlohe uzdravovateľa je Rafael uctievaný ako patrón lekárov, liečiteľov a všetkých, ktorí pracujú v zdravotníctve.