Argument pre diakonát žien? – Svätá mučenica Tatiana Rímska

Redakcia

Redakcia

Sťatie mučenice Tatiany Rímskej, miniatúra v Menológione Bazila II., 985, Vatikánska knižnica. Zdroj: wikimedia commons
Sťatie mučenice Tatiany Rímskej, miniatúra v Menológione Bazila II., 985, Vatikánska knižnica. Zdroj: wikimedia commons

Svätá Tatiana Rímska, ktorú si 12. januára pripomína Gréckokatolícka cirkev, žila v 3. storočí. Narodila sa do významnej rímskej rodiny: jej otec, tajný kresťan, bol trikrát zvolený za konzula. Svoju dcéru vychovával k láske k Bohu a Cirkvi. Keď Tatiana dospela, rozhodla sa zostať pannou a zasvätila svoj život Kristovi. Stala sa diakonkou v jednom z rímskych kostolov, kde sa starala o chorých a pomáhala núdznym. Svojím životom svedčila o Božej láske.

Počas vlády cisára Alexandra Severa (222 – 235) a jeho regenta Ulpiana, ktorý kruto prenasledoval kresťanov, bola Tatiana zatknutá. Priviedli ju do Apolónovho chrámu, kde ju nútili obetovať modlám. Svätica sa však modlila k Bohu a v tom okamihu došlo k zemetraseniu, ktoré zničilo pohanský chrám i modlu.

Táto udalosť však utrpenie Tatiany ešte vystupňovala. Mučili ju tak, že jej hákmi vytrhli oči. Ani vtedy sa však neprestala modliť za svojich trýzniteľov, aby im Boh otvoril duchovné oči. Počas mučenia videli prítomní štyroch anjelov, ktorí obklopili Tatianu. Tento zázrak priviedol ku konverzii na kresťanstvo ôsmich mužov, ktorí následne tiež podstúpili mučeníctvo.

Nasledujúce dni Tatianu opätovne privádzali pred sudcu. Jej telo, hoci mnohokrát kruto zbičované a porezané, bolo vždy zázračne uzdravené. Keď ju hodili do arény k hladným levom, šelmy jej neublížili, ale túlili sa k nej. Dokonca ani oheň, do ktorého ju uvrhli, jej neublížil.

Jej mučitelia boli presvedčení, že je čarodejnica, preto jej ostrihali vlasy, aby ju pripravili o jej zázračnú moc. Zavreli ju do Diovho chrámu, kde mala byť obetovaná. Na tretí deň našli pohanskí kňazi chrám zničený, modlu rozbitú a Tatianu, ako spieva chvály Kristovi.

Nakoniec jej príbeh ukončila smrť sťatím. Spolu s ňou zomrel aj jej otec.

Relikvie mučenice prešli dlhou cestou. Počas storočí boli uchovávané na rôznych miestach od Bulharska a Konštantínopola až po Rumunsko. Dnes sa nachádzajú v metropolitnej Katedrále svätého veľkomučeníka Demetera v rumunskom meste Craiova.

Svätá Tatiana je patrónkou študentov.

Nielen oni sa na sväticu obracajú aj touto modlitbou tropára:

Mysľou obdarená ovečka Tatiana, * keďže si nasledovala prečistého Baránka a Pastiera, * šeliem používajúcich rozum si sa nezľakla, * ale vyzbrojila si sa znakom kríža, * vďaka čomu si ich celkom premohla * a vstúpila si do nebeského ovčinca. * Spomínaj tam i na nás, veľmi podivuhodná Kristova mučenica.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Argument pre diakonát žien? – Svätá mučenica Tatiana Rímska

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.