Polícia v anglickom grófstve West Midlands odškodnila Isabel Vaughanovú-Spruceovú, kresťanskú pro-life aktivistku, ktorá bola dvakrát zatknutá za tichú modlitbu neďaleko potratovej kliniky v Birminghame, sumou 13 000 libier.
Vaughanová-Spruceová, riaditeľka organizácie Pochod za život Spojené Kráľovstvo, bola prvýkrát zatknutá ešte v decembri 2022 za to, že sa modlila pred zatvorenou potratovou klinikou v zóne, v ktorej to podľa Poriadkového zákona na ochranu verejného priestoru (PSPO – Public Space Protection Order) robiť nemala. PSPO totiž zakazuje „protesty a činnosti, ktoré zastrašujú používateľov zariadení“, čo podľa interpretácie miestnych úradov zahŕňa aj tichú modlitbu.
Hoci vo februári 2023 bola Vaughanová-Spruceová zbavená všetkých obvinení, hneď v marci ju za rovnaký čin zatkli znova. Ide o prvý prípad „zločinu myšlienok“ v Británii 21. storočia, keďže Vaughanová-Spruceová bola obvinená z toho, že sa nepozorovane modlila a nevyjadrila žiadny názor mimo svojej vlastnej mysle.
Prípad zahrnula do svojej výročnej správy aj Komisia federálnej vlády USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF). Správa označuje zatknutie Vaughanovej-Spruceovej za príklad toho, ako európska vláda „cieli na jednotlivcov pre ich pokojné náboženské prejavy“.
„Tichá modlitba nie je zločin. Nikto by nemal byť zatknutý len za svoje myšlienky, ale presne to sa mi stalo dvakrát zo strany polície v grófstve West Midlands, ktorá mi výslovne povedala, že ‚modlitba je trestný čin‘,“ uviedla Vaughanová-Spruceová vo vyhlásení zverejnenom ľudskoprávnou organizáciou Alliance Defending Freedom United Kingdom (ADF UK), ktorá sa prípadu advokátsky ujala.
Odškodnenie políciou v grófstve West Midlands uznáva nespravodlivé zaobchádzanie a porušovanie ľudských práv Isabel Vaughanovej-Spruceovej. ADF UK uviedla, že Vaughanová-Spruceová vzniesla obvinenia voči polícii za „dve nezákonné zatknutia, uväznenie, ublíženie na zdraví súvisiace s policajnou prehliadkou a za porušenie jej ľudských práv v súvislosti so zatknutím a náročnými podmienkami kaucie“.
Napriek tomuto úspechu pretrvávajú obavy z budúceho porušovania slobody náboženského vyznania a myslenia. Britská vláda totiž plánuje zaviesť celoštátne tzv. nárazníkové zóny okolo potratových zariadení, čo by mohlo viesť k ďalším zatknutiam za tiché modlitby alebo ponúkanie pomoci ženám zvažujúcim potrat.
Prípad Isabel Vaughanovej-Spruceovej nie je ojedinelý. Rovnako bol obvinený aj katolícky kňaz Sean Gough za držanie nápisu „Modlím sa za slobodu prejavu“ v nárazníkovej zóne. Obaja boli súdení na Magistrátnom súde v Birminghame a s právnou podporou ADF UK boli úplne oslobodení od všetkých obvinení.
Podobnému súdnemu procesu budú tento rok čeliť aj Adam Smith-Connor a Livia Tossiciová-Boltová. Obaja boli obvinení z porušenia nárazníkových zón pri rôznych príležitostiach v Bournemouthe. Adam Smith-Connor, podobne ako Isabel Vaughanová-Spruceová, sa v myšlienkach ticho modlil. Livia Tossiciová-Boltová, dlhodobá dobrovoľníčka podpory tehotenstva v kríze, držala ceduľu s nápisom „Tu sa porozprávajte, ak chcete“.
Právny poradca ADF UK Jeremiah Igunnubole situáciu komentoval slovami: „Skutočnosť, že vláda údajne plánuje urobiť z ‚tichej modlitby‘ trestný čin – čo je zjavne v rozpore s jej záväzkami podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv –, odhaľuje krízu slobody prejavu a myslenia v súčasnej Británii.
(CNA, ADF International)