Pápež František priletí v piatok 14. júna na stretnutie štátov G7 v Apúlii. Podľa vyjadrenia Vatikánu očakávajú hlavu Katolíckej cirkvi v dejisku konferencie Borgo Egnazia okolo 13:00 hod. Pápež na stretnutí vystúpi s prejavom na tému umelá inteligencia (UI).
Na programe sú aj bilaterálne stretnutia s hlavami štátov a vlád vrátane stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Návrat pápeža do Vatikánu je naplánovaný vo večerných hodinách.
Účasť Vatikánu, ktorý nie je členom G7, iniciovala talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá v súčasnosti predsedá skupine siedmich popredných demokratických priemyselných krajín. Pápež bude prítomný na „outreach“ zasadnutí, na ktorom sa môžu zúčastniť aj nečlenovia G7.
Talianska premiérka Meloniová koncom apríla prekvapivo oznámila, že František bude prvým pápežom, ktorý sa zúčastní na stretnutí G7. Povedala vtedy, že chce, aby sa na summite diskutovalo o vatikánskych návrhoch „etiky algoritmov“. Je presvedčená, že prítomnosť pápeža môže rozhodujúcim spôsobom prispieť k nájdeniu etického a kultúrneho rámca pre využitie UI.
Nová technológia vyvoláva množstvo morálno-etických otázok v rôznych oblastiach. Na tento aspekt upozorňuje pápež a Vatikán už niekoľko rokov. Hlava Katolíckej cirkvi v minulosti navrhla medzinárodnú zmluvu na reguláciu vývoja a používania UI.
V roku 2020 Pápežská akadémia pre život zverejnila Rímsku výzvu na etiku umelej inteligencie, dokument o dodržiavaní etických princípov pri používaní UI. Signatári sa zaväzujú dodržiavať zásady ako transparentnosť, začlenenie, zodpovednosť, nestrannosť a ochrana údajov.
V podobnom duchu sa k tejto téme vyjadril aj kolínsky arcibiskup kardinál Woelki v rámci minulotýždňového piateho ročníka nemeckého Digitálneho dňa. Kardinál zdôraznil, že v Cirkvi, ako aj v spoločnosti sú očakávania od UI vysoké. Umelá inteligencia je v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou cirkevnej vedy a univerzitného sektora. „Umelá inteligencia nám môže poskytnúť viac času pri premýšľaní, písaní a komunikácii, aby sme sa mohli sústrediť na to, čo pre nás ľudí nikdy nemôže urobiť žiadny počítač: osobné stretnutia, hodnotiace úsudky, rozhodovanie o činoch, prevzatie zodpovednosti.“
Kardinál pritom sformuloval niekoľko zásadných otázok pri použití UI vo vede a kultúre: „Ako zabezpečíme, aby sa hranice medzi humanoidnou technológiou a ľudskou dôstojnosťou nezmazali? Kto zabezpečí, že UI nikdy nenahradí ľudské stretnutia a nebude robiť morálne rozhodnutia?“ Umelá inteligencia sa musí používať takým spôsobom, aby boli ľudia zahrnutí a nie vylúčení zo spoločenských procesov.
Tieto a podobné otázky nastoľuje Katolícka cirkev, ktorej hlava sa zúčastní na najbližšom stretnutí G7. Summit sa bude konať od 13. do 15. júna v Borgo Egnazia v Apúlii. Spoločenstvo založené v roku 1975 združuje Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanadu, Veľkú Britániu a USA.