Po zvolení za Svätého Otca prijal kardinál Robert Prevost meno Lev XIV. Už o dva dni neskôr v príhovore ku kardinálskemu kolégiu objasnil, prečo si zvolil práve toto meno. Ako sa aj všeobecne očakávalo, pripomenul odkaz Leva XIII. a jeho encykliku Rerum novarum. Spomenul však aj slová svätého Pavla VI. a jeho túžbu, aby sa po svete šíril „plameň viery a lásky“, ktorý vedie k spolupráci medzi ľuďmi a prináša svetu Božie požehnanie, „bez ktorého nič nemá hodnotu a nič nie je sväté“.
Turíce – Zoslanie Ducha Svätého
Presne mesiac po zvolení nového pápeža Leva XIV., teda 8. júna, slávime v Cirkvi sviatok Zoslanie Ducha Svätého – Turíce. Na prijatie tohto „plameňa viery a lásky“ sa zvykneme vo farnostiach pripravovať modlitbou Novény k Duchu Svätému. Pripravujeme svoje srdcia na opätovné prijatie Božieho Ducha, na premenu starého človeka na človeka nového, so srdcom stále otvoreným pre Božie veci.
Počiatky obnovy v Duchu Svätom
Ak chceme vedieť, kde vznikla myšlienka modliť sa Novénu k Duchu Svätému, musíme sa vrátiť k počiatkom obnovy v Duchu Svätom. Niektorí tvrdia, že k Jánovi XXIII., iní zase, že do protestantského prostredia a k prvým prejavom obnovy v Kansase v USA. Musíme sa však vrátiť ešte o čosi skôr.
Pre nové Turíce bola iste dôležitá aj otvorenosť Božej milosti u rehoľnej sestry Eleny Guerry (1835 – 1914) a vnímavé srdce pápeža Leva XIII. Sestra Elena, členka Kongregácie svätej Zity (neskôr premenovanej na Oblátky Ducha Svätého), urobila veľký krok k uctievaniu Ducha Svätého. Zakladala modlitbové skupiny nazývané Neustále večeradlá, ktorých členovia sa vytrvalo modlili za vyliatie Ducha Svätého na Cirkev.
Listy Levovi XIII. a breve Provida matris
Nielenže sa modlila, ale sa aj verejne obrátila na pápeža Leva XIII. so svojou víziou nových Turíc. V rokoch 1895 – 1903 napísala pápežovi 12 listov. Svätý Otec už 5. mája 1895 reagoval na jej výzvy vydaním breve (listu) Provida matris, ktorým uviedol do života Novénu k Duchu Svätému. Tiež odporučil celej Cirkvi preukazovať úctu Duchu Svätému. Duchovnému vodcovi sestry Eleny Giovannimu Volpimu napísal list, v ktorom sa zaväzoval urobiť všetko, čo bude v jeho silách, aby bol Duch Svätý náležite uctievaný v celej Cirkvi.
Encyklika Leva XIII. Divinum illud munus
A tak sa aj stalo. V roku 1897 vydal encykliku Divinum illud munus, v ktorej vyzýva veriacich, aby horlivo vzývali Ducha Svätého. Sám pápež prvý deň 20. storočia, teda 1. januára 1901, v mene celej Cirkvi slávnostne zaspieval hymnus Veni Creator Spiritus a verejne vzýval Ducha Svätého, aby zostúpil na celé ľudstvo. Bol to ten istý deň, keď protestantská študentka v Kansase zažila po modlitbe krst v Duchu – Boží dotyk, pri ktorom dostala dar modlitby v jazykoch.
Sestru Elenu Guerru nazval pápež Ján XXIII. misionárkou uctievania Ducha Svätého a 26. apríla 1959 ju slávnostne blahorečil. Za svätú ju vyhlásil pápež František 20. októbra 2024.
Lev XIV. a obnova Cirkvi
Modlime sa na príhovor svätej sestry Eleny za nového Svätého Otca Leva XIV., ktorý chce „pri zachovaní úcty voči všetkým nádherným tradíciám, ktoré sa v priebehu rokov v Cirkvi vytvorili“, pokračovať v procese obnovy Cirkvi. Nech ho Duch Svätý vedie a nech je Cirkev aj naďalej šíriteľkou „plameňa viery a lásky“.
Autor: Samuel Brečka, hlavný koordinátor hnutia Modlitby za kňazov