Katolícki biskupi zodpovední za prácu s médiami z piatich krajín a ich zamestnanci sa začiatkom týždňa stretli na výročnej konferencii vo Viedni. Zástupcovia Nemecka, Litvy, Luxemburska, Slovinska a Rakúska sa zišli za účelom cezhraničnej výmeny informácií o práci cirkevných médií.
Ťažiskom diskusií boli výzvy pre spoločnosť a Cirkev spôsobené pokrokom v oblasti umelej inteligencie (UI).
Ďalšou témou konferencie, ktorá sa konala pod predsedníctvom erfurtského biskupa Ulricha Neymeyra, bol globálny synodálny proces a jeho vplyv na komunikačnú kultúru v Cirkvi. O svoje skúsenosti sa podelil viedenský arcibiskup a člen vatikánskej Synodálnej rady kardinál Christoph Schönborn.
„Etické výzvy, ktoré vyplývajú z možností využitia umelej inteligencie v médiách, podčiarkujú dôležitosť kvalitnej žurnalistiky a podpory mediálneho vzdelávania,“ zdôraznil biskup Neymeyr v rozhovore pre Kathpress.
Hlavnú prednášku o UI mal prof. Alexander Filipovič z viedenskej teologickej fakulty, ktorý je, podobne ako biskup Neymeyr, odborníkom na mediálnu etiku. Profesor Filipovič zdôraznil, že Cirkev by mala v rámci ponuky vzdelávania pracovať na posilňovaní mediálnych zručností používateľov a kvalitnej žurnalistiky.
Filipovič sa vo svojich poznámkach odvolal na januárové posolstvo pápeža Františka k 58. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, ktoré poskytuje realistický pohľad na UI, jej možné aplikácie, ale aj nebezpečenstvá. Mediálny etik podčiarkol, že pozitívny prínos využitia UI je v zmysle pápežovho posolstva spojený s tromi podmienkami.
Pre podporu komunikácie je využitie UI možné, „ak nezruší úlohu žurnalistiky v teréne, ale ju, naopak, podporí; ak umožní, aby sa do popredia dostala profesionalita komunikácie, a tak bude každý komunikátor niesť zodpovednosť; ak vráti každému človeku úlohu subjektu komunikácie, schopného kriticky rozlišovať,“ citoval Filipovič z pápežovho posolstva.
Nie je žiadnou novinkou, že technický pokrok nezlepšuje životné podmienky automaticky. Tým viac sú dôležitejšie hodnotenia technológií, ktoré zahŕňajú aj kritériá, etické normy a mechanizmy regulácie, o čo sa v súčasnosti snaží aj zákon EÚ o umelej inteligencii.
Biskupi sa zhodli, že UI sa dá použiť aj na dobro, a to v súlade so základnými hodnotami, akými sú demokracia, spravodlivosť, sloboda a mier. Je to, ako správne poukazuje pápež František, voľba, ktorú ako ľudstvo môžeme a musíme urobiť. Ani Cirkev preto nemá zaostávať v snahe o hlbší pohľad na technologický vývoj.
Spolu s kardinálom Schönbornom skupina tiež diskutovala o úspešných stratégiách práce so sociálnymi médiami. Schönborn je aktívny na rôznych kanáloch sociálnych médií od roku 2012 a spomedzi nemecky hovoriacich biskupov sa môže pochváliť najväčším počtom sledovateľov na Twitteri/X (20 986), Facebooku (84 720) aj Instagrame (16 800).
Pre porovnanie, na viedenského arcibiskupa by nestačil ani bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý je so 47 000 sledovateľmi na Facebooku jednotkou medzi slovenskými biskupmi.
(kathpress)