Sophronius Eusebius Hieronymus, známejší ako svätý Hieronym, jeden z najvýznamnejších učencov a teológov raného kresťanstva, sa narodil okolo roku 347 do majetnej a nábožnej rodiny v Stridone, dalmátskom meste, ktoré sa nachádzalo pravdepodobne na území dnešného Slovinska alebo Chorvátska.
Otec rozpoznal synovo nadanie a jeho vzdelávanie podporoval, a tak Hieronym odišiel do Ríma, kde študoval rétoriku, filozofiu a gramatiku spolu s gréčtinou a latinčinou. Spočiatku mal problémy so sebadisciplínou a žil hedonisticky, neskôr sa však kajal. V roku 366 sa znovu zrodil vo svätom krste, ktorý prijal od pápeža Libéria.
Od roku 373 Hieronym uskutočnil niekoľko ciest na Východ, kde hľadal duchovnú inšpiráciu v mníšskych komunitách. Hoci bol temperamentom cholerik, modlitbou a prácou sa mu podarilo dospieť k ovládaniu. Po čase ho v Antiochii vysvätil za kňaza biskup Paulín.
V roku 382 pápež Damazus I. povolal Hieronyma do Ríma za svojho sekretára. Pontifex ho poveril dôležitou úlohou zrevidovať latinský preklad Biblie s tým, aby ho prispôsobil pôvodným textom a zlepšil jeho kvalitu. Hieronym začal s prekladom evanjelií a žaltára. V tom období sa stal známym a rešpektovaným učiteľom.
Po smrti pápeža Damaza a neúspešnej kandidatúre na pápežský stolec sa Hieronym utiahol do Betlehema. Spolu so svätou Paulou a svätou Eustachiou založili niekoľko kláštorov i hospic pre pútnikov.
Zvyšok života venoval prekladaniu a komentovaniu Biblie. Medzi rokmi 393 – 406 preložil z hebrejských a aramejských textov Starý zákon do latinčiny. Tento preklad, známy ako Vulgáta, bol oficiálne prijatý Tridentským koncilom a dodnes je považovaný za jeden z najvýznamnejších prekladov Biblie.
Okrem prekladu Biblie napísal Hieronym množstvo diel vrátane komentárov k jednotlivým knihám Svätého písma, polemických spisov a životopisov svätých. Jeho spis De viris illustribus (O slávnych mužoch) z roku 392 je jedným z prvých prehľadov kresťanskej literatúry a obsahuje 135 životopisov významných cirkevných osobností.
Hieronym zomrel 30. septembra 420 a bol pochovaný v Betleheme. Jeho telesné pozostatky neskôr preniesli do Ríma, kde sú dodnes uložené v Bazilike Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore).
Hoci nebol nikdy oficiálne kanonizovaný, Hieronym bol považovaný za svätého na základe tradície. V roku 1295 ho pápež Bonifác VIII. vyhlásil za Učiteľa cirkvi. Jeho sviatok sa oslavuje 30. septembra, keď sa v Katolíckej cirkvi završuje mesiac Biblie.
Pri príležitosti 1 600. výročia úmrtia svätca slávila Katolícka cirkev od 1. decembra 2019 do 30. septembra 2020 Rok Božieho slova. Vo výročitý deň Hieronymovej smrti vydal pápež František Apoštolský list Scripturae Sacrae affectus(Láska k Svätému písmu).
Svätý Hieronym je patrónom študentov, vedcov, teológov a prekladateľov. Je často zobrazovaný s levom, knihami a lebkou ako symbolmi jeho učenosti a asketického života.
V Kostole svätého Hieronyma v Ríme, ktorý má aktuálne v správe španielsky kardinál Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dikastéria pre medzináboženský dialóg, sa pravidelne schádzajú Slováci žijúci v Ríme.