V piatok 23. mája 2025 sa o slovo znova prihlási iniciatíva Noc kostolov, ktorá sa tento rok uskutoční už po pätnásty raz. Podujatie, ktoré prepája duchovný, kultúrny a spoločenský rozmer, ponúka širokej verejnosti možnosť opätovne objaviť sakrálny priestor ako miesto modlitby, kontemplácie, umeleckého zážitku a spoločenského stretnutia. Hlavným motívom aktuálneho ročníka je nádej, chápaná ako existencia otvorenosti voči transcendentnu v sekulárnom kontexte.
Koordináciu na Slovensku zabezpečuje Ekumenická rada cirkví v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS). Podujatie je zároveň súčasťou oficiálneho programu Jubilejného roka 2025, ktorý rámcuje duchovnú obnovu Cirkvi vo viacerých dimenziách.
Predseda KBS Mons. Bernard Bober v tejto súvislosti vyzval veriacich: „Otvorme nielen brány našich kostolov, ale aj brány našich sŕdc.“ Informácie a propagačné materiály sú dostupné na portáli jubileum2025.sk.
Projekt Noci kostolov vznikol v roku 1995 vo Frankfurte nad Mohanom. V roku 2005 sa rozšíril do Rakúska a v nasledujúcich rokoch sa etabloval v mnohých ďalších európskych krajinách. Slovenská verzia je typická ekumenickým charakterom, apolitickosťou a inkluzívnym rámcom, vďaka čomu sa do nej zapájajú rímskokatolícke, gréckokatolícke, evanjelické i reformované komunity. Vstup na podujatia je bezplatný a ich realizácia závisí od dobrovoľnej práce miestnych farností, zborov a cirkevných spoločenstiev.
Ukážka programovej ponuky ilustruje tematickú i konfesijnú rozmanitosť. V Bratislave bude jezuitský Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa hostiť večer nazvaný „Teológia v dialógu hudby, slova a ticha“. V Košiciach sa návštevníci môžu zúčastniť na pútnickej večernej prehliadke v Dóme svätej Alžbety.
Ružomberok sa zapojí s programom inšpirovaným eucharistickým kongresom a hudobným koncertom. V Leviciach sa do Noci kostolov zapoja chrámy viacerých vierovyznaní vrátane synagógy a zborového domu Cirkvi bratskej. Kompletný zoznam zapojených lokalít s programom je publikovaný na portáli apsida.sk.
Noc kostolov predstavuje praktickú aplikáciu náboženstva, ktoré vstupuje do dialógu so sekulárnym prostredím bez toho, aby strácalo svoju teologickú integritu. Sakrálny priestor sa v tento večer stáva mostom medzi umením, spiritualitou, históriou a kolektívnou pamäťou, čím umožňuje nové uchopenie náboženskej skúsenosti v postmodernom kontexte.
Na podujatí participuje široké spektrum aktérov: laici, rehoľníci, kňazi, hudobníci, výtvarní umelci, historici i sprievodcovia, ktorých úsilie predstavuje praktickú formu synodality a komunitnej inklúzie. Mnohé farnosti a zbory vytvárajú inovatívne programy s pastoračným, estetickým i kerygmatickým presahom.
Téma nádeje, zdôraznená v rámci Jubilejného roka 2025, sa v kontexte Noci kostolov formuluje ako výzva na vstúpenie do priestoru transcendentného dialógu. Nádej tu nie je abstraktným pojmom, ale konkrétnym činom: otvorenie chrámu fyzicky i duchovne sa stáva znakom viery, solidarity a pripravenosti vstúpiť do dialógu. V čase spoločenskej roztrieštenosti môže byť práve liturgický priestor nositeľom posolstva zmierenia, ktorý v sebe spája sakrálne s profánnym.
Spracovala Tatiana Čižiková.