28. mája si Rímskokatolícka cirkev pripomína blahoslavenú Máriu Bartolomeu Bagnesi, známu aj ako Marietta. Narodila sa 24. augusta 1514 vo Florencii do šľachtickej rodiny Carla di Rinieriho a Alessandry Orlandiniovej. Už od detstva ju sprevádzali skúšky, ktoré ju priviedli k mimoriadnemu duchovnému životu.
Marietta bola drobným a krehkým dievčatkom s veľkými očami a úsmevom, ktorý si rýchlo získaval ľudí okolo nej. Jej matka ju často nechávala v starostlivosti iných, no ona si nikdy nesťažovala. Svoju radosť a spev rozdávala sestrám dominikánkam v Kláštore Santa Maria Novella, kde vyrastala obklopená modlitbou a láskou k Bohu.
Keď jej otec navrhol sobáš s vhodným mladíkom, Marietta ochorela a zostala pripútaná na lôžko. Tento stav sa pre ňu stal trvalým a sprevádzal ju celých 45 rokov. V tom období zažila množstvo liečebných pokusov zo strany lekárov i šarlatánov, ktoré jej spôsobovali viac utrpenia než úľavy. Dnes by jej ochorenie pravdepodobne diagnostikovali ako druh spastickej nervovej choroby. Napriek fyzickým bolestiam nestrácala radosť z viery a života.
Nemohla vstúpiť do kláštora ako jej sestry, no v roku 1544 prijala rehoľný habit dominikánskeho tretieho rádu. Krátko po sľuboch sa jej zdravotný stav na chvíľu zlepšil a mohla dokonca na krátko opustiť izbu. Väčšinu života však prežila v posteli, kde získala povesť mystičky a radkyne pre mnohých, ktorí k nej prichádzali po útechu a povzbudenie.
Marietta bola známa svojimi víziami a extázami, počas ktorých rozprávala s anjelmi a svätými. Svätá Mária Magdaléna de’ Pazzi, ktorá sa s ňou stretla, pripisovala svoje uzdravenie práve jej príhovoru. Napriek tomu, že jej život bol sprevádzaný utrpením, Mária Bartolomea čerpajúc z lásky k Bohu rozdávala útechu, radosť, pokoj a uzdravenie duše i tela všetkým, čo ju navštívili.
Mária Bartolomea zomrela 28. mája 1577 vo veku 63 rokov. Jej telo bolo slávnostne prenesené z Kostola Santa Maria Novella do karmelitánskeho Kláštora Santa Maria degli Angeli. Už za života i po smrti bola nazývaná matkou trpezlivosti vďaka svojej tichej vytrvalosti, pokore a hlbokej viere.
Hagiografia blahoslavenej Márie Bartolomey Bagnesi spomína zázračné zjavenie, ku ktorému došlo 27. mája 1741. Blahoslavená sa vtedy zjavila mladému Benátčanovi, ktorý bol v tiesni a zúfalstve z nedostatku peňazí, oblečená v bielych šatách a s korunou z ruží a iných kvetov. Svojím zásahom zachránila jeho aj jeho manželku pred zúfalým činom.
Po jej blahorečení v roku 1805 karmelitánky rozdávali veriacim požehnaný olej z lámp pri jej hrobe. Keď sa však olej minul, v roku 1806 sa stal ďalší zázrak: portrét blahoslavenej, zavesený na prázdny džbán, pokropila mníška pár kvapkami oleja svätej Márie Magdalény. O niekoľko dní otvorila džbán a uvidela ho naplnený až po okraj čistým olejom. Tento zázrak potvrdila komisia po dôkladnom skúmaní 10. decembra 1806. Olej bol uznaný ako zázračný a mohol byť s úctou používaný a rozdávaný veriacim.
V roku 1804 bola Mária Bartolomea Bagnesi blahorečená. Stala sa patrónkou obetí zneužívania, týrania, sirôt a chorých.
Blahoslavená Mária Bartolomea, oroduj za nás!