8. marca si Rímskokatolícka cirkev pripomína sviatok svätého Jána z Boha, ktorého cesta k svätosti však nebola priamočiara – prešiel slepými uličkami hriechu, utrpenia a hľadania, kým napokon objal chudobu, pokoru a milosrdenstvo. Dnes jeho odkaz žije prostredníctvom Hospitálskej rehole svätého Jána z Boha, známej ako milosrdní bratia.
Ján z Boha, vlastným menom João Duarte Cidade, sa narodil 8. marca 1495 v Montemor-o-Novo v Portugalsku. Jeho život už od detstva poznačila dráma – vo veku ôsmich rokov zmizol z domu a ocitol sa ako sirota v uliciach španielskeho mesta Oropesa. Ujal sa ho pastier Francisco Mayoral, u ktorého pracoval až do svojich dvadsiatich dvoch rokov.
Následne vstúpil do armády cisára Karola V. a 18 rokov bojoval proti Francúzom a Turkom. Počas tejto služby sa vzdialil od viery a žil životom plným násilia a drancovania. Hoci jeho svedomie občas zasiahol pocit viny, skutočné obrátenie prišlo až po sérii bolestivých udalostí – falošného obvinenia z krádeže a zázračnej záchrany pred popravou.
Po rozpustení vojenského pluku sa Ján rozhodol vykročiť na cestu pokánia. Putoval do Santiaga de Compostela, kde sa vyspovedal a zasvätil sa životu pokory a služby. Neskôr sa krátko pokúsil pomáhať kresťanom zotročeným v severnej Afrike, no po duchovnom nasmerovaní františkánov sa vrátil do Španielska, kde začal svoju trvalejšiu službu blížnym.
Zlomovým momentom na ceste jeho obrátenia bola kázeň svätého Jána z Ávily v Granade v roku 1537. Ján prežil silné duchovné zrútenie, ktoré vtedajší ľudia vnímali ako znak duševnej choroby. Bol zatvorený v nemocnici pre mentálne chorých, kde zažil tvrdé zaobchádzanie. Práve tam pochopil, že jeho povolaním je pomáhať tým, ktorí trpia.
Po opustení nemocnice začal zakladať útulky a nemocnice pre chudobných, pričom sa zameriaval aj na ľudí s duševnými ochoreniami. Jeho prístup bol na tú dobu prevratný – pacientov rozdeľoval podľa typu ochorenia, dbal na hygienu a zabezpečoval im dôstojné podmienky. Na rozdiel od bežných špitálov trval na to, aby každý pacient mal vlastné lôžko a aby bola zdravotná starostlivosť spojená s láskou a súcitom.
Ján z Boha bol známy aj svojimi zázrakmi. Hovorí sa, že v jeho nemocnici nikdy nechýbali potraviny a lieky, pretože zakaždým, keď prosil o pomoc, Boh zabezpečil všetko potrebné.
Raz, keď nemocnica nemala chlieb, sa Ján modlil a čoskoro prišla neznáma osoba s veľkým množstvom jedla. Tiež je známy príbeh, ako počas požiaru zázračne zachránil pacientov, keď prešiel plameňmi bez ujmy a bezpečne ich vyviedol von. Mnoho príbehov spomína nebeských návštevníkov, ktorí ho mali navštíviť počas prvých dní jeho veľkých úloh. Občas mu mal pri plnení úloh pomáhať osobne archanjel Rafael.
Biskup Granady ho podporil a dal mu meno Ján z Boha. K jeho práci sa postupne pridávali dobrovoľníci, z ktorých sa neskôr sformovala Hospitálska rehoľa svätého Jána z Boha. Táto rehoľa sa zameriava na starostlivosť o chorých bez ohľadu na ich pôvod, vierovyznanie či spoločenské postavenie. V roku 1571 ju schválil pápež Pius V. a v roku 1586 potvrdil pápež Sixtus V. Rehoľa sa rozšírila po celom svete a dodnes spravuje nemocnice, hospice a centrá starostlivosti o ľudí s duševnými poruchami.
Ján z Boha zomrel 8. marca 1550 vo veku 55 rokov po tom, čo sa ponoril do ľadovej rieky, aby zachránil topiaceho sa muža. Chorý a zoslabnutý si ľahol do postele vo svojej nemocnici a zomrel v modlitbe pred krížom. Jeho posledné slová vyjadrovali obavy o chudobných a chorých, ktorým slúžil, a prosbu, aby sa na nich po jeho smrti nezabudlo.
Jeho odkaz žije ďalej v diele milosrdných bratov, ktorí pôsobia vo viac ako 50 krajinách sveta. Rehoľa má dnes viac ako 45 000 členov a spolupracovníkov a prevádzkuje vyše 300 zdravotníckych zariadení.
Svätý Ján z Boha bol kanonizovaný v roku 1690 pápežom Alexandrom VIII. a od roku 1886 je patrónom nemocníc, chorých, zdravotných sestier, kníhkupcov, tlačiarov a duševne chorých.
Na Slovensku pôsobia milosrdní bratia od 17. storočia. Ich najznámejšie pôsobisko je v Spišskom Podhradí, kde spravujú nemocnicu a domov sociálnych služieb pomenovaný po svätom Jánovi z Boha. Kostol zasvätený tomuto svätcovi je jediný svojho druhu na Slovensku a figuruje tiež na Zozname Svetového dedičstva UNESCO v rámci záznamu „Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia“.
Rehoľa prevádzkuje v samom centre Bratislavy ďalšie zdravotnícke zariadenie, predtým nazývané Nemocnica milosrdných bratov, ktoré teraz patrí pod Univerzitnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave a má zriadené rôzne ambulancie vo viacerých mestečkách v okolí hlavného mesta.
Svätý Ján z Boha, oroduj za nás!