Na záver Svetovej synody o synodalite 26. novembra večer pápež František prekvapivo ratifikoval záverečnú správu a schválil jej okamžité zverejnenie. Uviedol, že nezverejní samostatný posynodálny dokument, ako to bolo štandardne zvykom od zavedenia inštitútu synody biskupov v roku 1965 počas pontifikátu pápeža Pavla VI.
Pápež využil možnosť kánonického práva ratifikovať záverečný dokument synody biskupov, čím dáva väčšiu moc „smerniciam“ zhromaždenia. čo sa doposiaľ ešte nestalo. Okrem Kódexu kánonického práva z roku 1983 (kánon 343) o tom hovorí aj apoštolská konštitúcia Episcopalis Communio, ktorou pápež František v roku 2018 zreformoval synodu biskupov.
„Rád by som týmto spôsobom uznal hodnotu ukončenej synodálnej cesty, ktorú týmto dokumentom odovzdávam svätému veriacemu Božiemu ľudu,“ povedal pápež v priamo prenášanom príhovore k účastníkom synody v audienčnej aule.
„Preto nemám v úmysle zverejniť apoštolskú exhortáciu – stačí, čo sme prijali,“ povedal pontifex. „V dokumente sú už veľmi konkrétne náznaky, ktoré môžu byť návodom pre misiu cirkví na rôznych kontinentoch a v rôznych kontextoch: preto ho okamžite sprístupňujem každému a preto som povedal, že má byť zverejnený.“
355 členov synody hlasovalo tajným hlasovaním o každom odseku 54-stranového dokumentu, ktorý obsahuje závery k otázkam, akými sú úloha žien, decentralizácia cirkevnej autority a väčšia účasť laikov na rozhodovaní.
K návrhu dokumentu bolo predložených celkovo 1 135 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov (950 hromadných a 185 individuálnych). Pokiaľ ide o rozdiely oproti súhrnnej správe zhromaždenia za rok 2023, záverečný dokument za rok 2024 obsahuje rozvinutejšie návrhy a jasnejšie štrukturálne odporúčania.
Tohtoročná správa je konkrétnejšia, obsahuje menej otázok a konkrétnejšie návrhy a je rozdelená do piatich častí: Srdce synodality (Výzva Svätého Ducha na obrátenie); Spoločne na lodi (Obrátenie vzťahov); Vrhanie siete (Obrátenie procesov); Bohatý úlovok rýb (Obrátenie väzieb); Posielam aj vás (Vytvorenie ľudu z misionárskych učeníkov).
Medzi kľúčové navrhované štrukturálne zmeny patria pastoračné rady na farskej a diecéznej úrovni. Dokument vyzýva na „pravidelné cirkevné stretnutia na všetkých úrovniach“ a „neobmedzuje konzultácie len na Katolícku cirkev, ale je otvorený pre vstupy z iných cirkví“.
Členovia synody tiež žiadajú nové hodnotiace procesy pre vedenie Cirkvi. Dokument sa odvoláva na „synodálnu autoritu“ a navrhuje rovnováhu s biskupskou autoritou, ktorá je opísaná ako „nescudziteľná“, ale „nie bezpodmienečná“.
Týmto spôsobom sa navrhuje revízia kánonických noriem „v synodálnom kľúči, ktorá objasní rozdiel medzi poradným a zvažovacím, ako aj ich vyjadrenie, a osvetlí zodpovednosť tých, ktorí sa vo svojich rôznych úlohách podieľajú na rozhodovacích procesoch“, ako sa uvádza v odseku 92 záverečného dokumentu.
Zdôrazňuje tiež potrebu požiadaviek finančnej zodpovednosti, opatrení na predchádzanie zneužívaniu a reakcie naň, mechanizmov pravidelného podávania správ a zvýšených požiadaviek na transparentnosť.
Dokument opätovne potvrdzuje jednotu v rozmanitosti navrhovanú od začiatku synody, navrhuje pokračovanie vzťahu medzi východnými cirkvami a latinskou Cirkvou, ako aj ekumenické iniciatívy a opatrenia na kultúrne prispôsobenie danému kontextu.
Čo sa týka úlohy žien v Cirkvi, dokument vyzýva na pokračovanie v štúdiu diakonskej služby, ako aj na väčšie prevzatie vodcovských úloh, účasť na formácii kléru a väčšiu účasť na rozhodovaní.
V odseku 60 dokument uvádza: „Nie je dôvod brániť ženám, aby prevzali vedúce úlohy v Cirkvi: to, čo prichádza od Svätého Ducha, nemožno zastaviť.“ Okrem toho sa vyslovene spomína, že „v tomto ohľade sú potrebné ďalšie úvahy“.
V záverečnom dokumente zohrávajú kľúčovú úlohu laici. Členovia vyzvali na silnejšiu účasť v synodálnych zhromaždeniach, „v procesoch cirkevného rozlišovania a vo všetkých fázach rozhodovania“.
Bola nastolená požiadavka nových postupov hodnotenia a výberu biskupov, širšia účasť laikov na zodpovedných pozíciách v diecézach a väčšia účasť laikov v cirkevnoprávnych procesoch. V kontroverznejších otázkach dokument zdôraznil potrebu hľadania rovnováhy medzi tradíciou a pastoračnými potrebami, ako aj dôležitosť odborných konzultácií.
Záverečný dokument Synody o synodalite nemáme vnímať ako bodku, ale skôr ako dvojbodku. Teraz má nasledovať fáza uvedenia synodálnych návrhov do praxe, aby sa synodalita stala „konštitutívnou dimenziou Cirkvi“.
(CNA, vaticannews)
.