Vedeli ste, že existuje minimálne jedno miesto, kde si veriaci neuctievajú len obeť vraždy, ale súčasne sa modlia aj k jej vrahovi? Na prvé počutie to znie ako paradox, ale takýmto miestom je pamätník svätej Márie Goretti v talianskom mestečku Nettuno.
Nájdete tu nielen obrázky mučenice, ale aj jej vraha Alessandra Serenelliho. Ako všetko v kresťanstve, aj táto zvláštnosť má svoj silný príbeh.
„Tridsať rokov väzenia,“ taký rozsudok si v októbri 1902 vypočul dvadsaťročný Talian Alessandro Serenelli. Nedostal doživotie len preto, že podľa vtedajšieho právneho poriadku mu chýbal rok do plnoletosti. Hoci psychiatrické vyšetrenie nepotvrdilo u mladého vraha duševnú chorobu, lekári poukázali na mladíkovo nešťastné detstvo pre otcov alkoholizmus a predčasnú smrť ťažko psychicky narušenej matky, ktorá sa ho už po narodení pokúsila utopiť. Zrejme to ju doviedlo do psychiatrickej liečebne, kde si o niekoľko mesiacov vzala život. Neskôr spáchal samovraždu aj Alessandrov brat Gašpar počas štúdia v kňazskom seminári.
Po ukončení školy začal Alessandro pracovať ako prístavný robotník, neskôr aj ako námorník. Pre zlú finančnú situáciu sa však vrátil k početnej rodine, aby podporoval svojho otca pri jej živení. Rodina Gorettiovcov a Serenelliovcov sa stretla pri spoločnom hospodárení na jednom gazdovstve, tam spoznal aj svoju obeť. Dohromady štrnástimi bodnými ranami sa skončil 2. júla 1902 Alessandrov pokus (nie prvý) o znásilnenie vtedy len jedenásťročnej Márie. Dievča na druhý deň zraneniam v nemocnici podľahlo. Ešte pred smrťou však Mária Alessandrovi odpustila, súčasťou jej modlitby za útočníka na smrteľnej posteli boli aj slová: „Chcem, aby bol navždy so mnou v nebi.“
Serenelliho prepustili z väzenia v roku 1929. Tri roky z tridsaťročného trestu mu pre dobré správanie a víťazstvo Talianska v prvej svetovej vojne odpustili. Na Vianoce roku 1934 pokľakol pred matkou svojej obete Assuntou Goretti a prosil ju o odpustenie. Veľkorysá matka nasledovala príklad svojej zavraždenej dcéry a páchateľovi odpustila. Spoločne sa potom zúčastnili na vianočnej bohoslužbe.
Alessandro v roku 1937 vstúpil do kláštora Rádu menších bratov kapucínov v Ascoli Piceno, kde ako brat laik vykonával povinnosti záhradníka a vrátnika. Počas svojho života v kláštore sa často modlil ruženec pred obrazom dnes už svätej Márie Goretti.
Máriina matka Assunta bola prvou matkou v dejinách, ktorá sa spolu s ďalšími štyrmi deťmi zúčastnila na svätorečení vlastného dieťaťa. Stalo sa to 24. júna 1950. Okrem rodiny tam bol prítomný aj niekto iný: Máriin vrah Alessandro Serenelli. Zomrel o dvadsať rokov neskôr v kláštore v Macerate krátko pred svojimi 88. narodeninami.
Pri tomto príbehu behá človeku po chrbte mráz. No krátko nato sa dostaví teplo pri srdci z toho, že existuje niečo, čo dokáže z vraha urobiť skutočného svätca: prijaté odpustenie.