Svätá Rozália Sinibaldi, ktorú si Rímskokatolícka cirkev pripomína 4. septembra, sa narodila v roku 1130 v Palerme na Sicílii v zbožnej a urodzenej rodine, ktorej korene siahali až k cisárovi Karolovi Veľkému. Jej otec gróf Sinibaldo Sinibaldi bol titulovaný ako pán Quisquiny a Monte delle Rose a jej matka Mária Guiscardi bola neterou sicílskeho kráľa Rogera II.
Podľa legendy sa kráľovi zjavila postava, ktorá mu oznámila, že v rodine Sinibaldiovcov sa narodí „ruža bez tŕňov“, symbolizujúca dievča čisté a bezúhonné. Po narodení dievčatka ho preto pomenovali Rozália, čo podľa populárnej etymológie znamená kombináciu slov „ruža“ a „ľalia“ ako symbolov krásy a čistoty.
Rozália vyrastala v bohatstve, ktoré jej poskytovala rodinná vila v palermskej štvrti Olivella, a bola vychovávaná na kráľovskom dvore Rogera II. Vďaka svojej kráse a jemnosti ju v roku 1149 vymenovali za dvoranku kráľovnej Sibyly Burgundskej, druhej manželky kráľa Rogera II.
Bolo preto celkom prirodzené, že dostávala ponuky na manželstvo. Podľa legendy deň pred svadbou sa jej v zrkadle zjavila Ježišova podoba, čo ju priviedlo k rozhodnutiu opustiť svetský život a zasvätiť život Bohu. Na druhý deň sa Rozália objavila na kráľovskom dvore s ostrihanými dlhými blonďavými vlasmi, aby demonštrovala odhodlanie vzdať sa svetských radostí a zvoliť si duchovnú cestu. Odmietla ponuku na sobáš, opustila kráľovský palác i rodinný domov a vybrala si život v kláštore podľa Reguly svätého Bazila.
Rozália sa najprv uchýlila do kláštora pri Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Palerme, ale neustále návštevy rodičov i nápadníka ju prinútili hľadať odľahlejšie miesto. Nakoniec sa rozhodla pre život pustovníčky v jaskyni neďaleko mestečka Santo Stefano Quisquina, ktoré patrilo jej rodine.
V tejto jaskyni strávila 12 rokov, počas ktorých sa úplne oddala modlitbám a kontemplácii. Na stene jaskyne zanechala latinský nápis, ktorým zdokumentovala svoje rozhodnutie žiť v odlúčenosti: Ego Rosalia Sinibaldi Quisquinae et Rosarum domini filia amore Domini mei Jesu Christi in hoc antro habitari decrevi. (Ja Rosalia Sinibaldi, dcéra pána Quisquiny a Monte delle Rose, som sa z lásky k môjmu Pánovi Ježišovi Kristovi rozhodla žiť v tejto jaskyni.)
Neskôr sa vrátila do Palerma, kde našla nové útočisko v jaskyni na Monte Pellegrino. Práve tam zomrela v pokoji a úplnej samote 4. septembra 1170 vo veku 40 rokov. Jej relikvie sú uložené v Katedrále nanebovzatia Panny Márie v Palerme, obľúbenej destinácii pútnikov.
Uctievanie svätej Rozálie sa začalo šíriť krátko po jej smrti. Prvýkrát sa o tom zmieňujú písomné záznamy už v roku 1196, keď uvádzajú Palermo a ďalšie miesta po celej Sicílii.
Ten najvýznamnejší moment v histórii jej kultu však nastal v období moru v Palerme v rokoch 1624 – 1625, keď podľa legendy sa svätá Rozália najprv zjavila chudobnému mydliarovi Vincenzovi Bonellimu, ktorému mor práve vzal mladú manželku a on sa v zúfalstve chystal skočiť zo skaly do mora. Povedala mu, že Panenská Matka Božia sa jej zaručila, že keď sa mestom poberie za spevu Te Deum sprievod s jej pozostatkami, mor ustúpi. Tak sa aj stalo. Táto udalosť bola prvotným impulzom uctievania svätej Rozálie ako patrónky proti morovým epidémiám i patrónky Palerma.
Tejto morovej epidémii vďačí celý kultúrny svet za nádherné obrazy svätej Rozálie, ktoré vytvoril slávny flámsky maliar Antoon van Dyck, keď v jej rodnom meste vtedy uviazol v karanténe.
Obyvatelia hlavného mesta regiónu Sicília sa na ňu obracali s modlitbami aj počas nedávnej pandémie choroby COVID-19.
Dodnes je svätá Rozália uctievaná a oslavovaná nielen na Sicílii, kde 14. a 15. júla každoročne prebieha Festino di Santa Rosalia, ale aj v ďalších častiach sveta, kde úctu k nej rozšírili sicílski emigranti, ba dokonca aj hinduistickí Tamilovia, ktorí predtým žili v Palerme.
Úcta k svätej Rozálii je prítomná aj na Slovensku, o čom svedčí napríklad aj cintorín Rozália a jeho „morová“ kaplnka z roku 1715 s jej patrocíniom v Košiciach. Barokovú kaplnku svätej Rozálie v bratislavskom Lamači dalo postaviť mesto Bratislava v rokoch 1680 – 1682 ako pamiatku na veľkú morovú epidémiu v predchádzajúcich dvoch rokoch. Dva kostoly zasvätené svätej Rozálii stoja v Komárne a Andovciach, vzdialených od seba necelých 40 km.
Na svätú Rozáliu sa veriaci obracajú aj touto modlitbou:
Svätá Rozália, vzor modlitby a pokánia, ty si z lásky k Bohu dala prednosť životu v samote a ukázala si svetu, že pôst a modlitba sú účinné zbrane proti každému zlu. Ako mocná pomocnica v boji proti každej nákaze chráň nás od epidémií a chorôb tela i duše, vypros chorým uzdravenie a zomrelým slávne vzkriesenie. Pomôž nám oslobodiť sa od nákazy hriechu a nasledovať tvoju lásku k modlitbe i úprimnému pokániu, aby sme zvíťazili nad morom zla a stali sa dedičmi večného života. Amen.