Už vyše 60000 podpisov zozbierala petícia adresovaná pápežovi Levovi XIV., ktorú inicioval mníchovský kňaz Wolfgang F. Rothe. Vyzýva v nej na odvolanie kolínskeho arcibiskupa Rainera Mariu Woelkiho. Iniciatíva, spustená 26. mája 2025 na online platforme change.org, sa odvoláva na vyšetrovania prokuratúry proti kardinálovi, ktoré boli zastavené po zaplatení sumy 26 000 eur.
Petícia uvádza, že „na tomto pozadí je kardinál Woelki úplne morálne skazený. Stratil všetku dôveryhodnosť, a to ako na verejnosti, tak aj v rámci arcidiecézy v Kolíne nad Rýnom a Katolíckej cirkvi v Nemecku.“
Signatári ďalej píšu: „Zodpovední v politike a spoločnosti nechcú byť s ním videní, farnosti nechcú, aby ich navštevoval, a kandidáti na birmovanie nechcú, aby ich birmoval.“ Kardinál je „pastier bez stáda“, arcidiecéza v Kolíne nad Rýnom „stádo bez pastiera“.
Autori petície vidia právny základ pre kanonickú sťažnosť okrem iného v dvoch apoštolských exhortáciách – Come una madre amorevole a Vos estis lux mundi. V nich sa odvolávajú na ustanovenia, podľa ktorých porušenie náležitej starostlivosti pri riešení sexuálneho zneužívania zo strany cirkevných predstaviteľov môže viesť k disciplinárnym opatreniam.
Okrem toho, podľa kánona 1399 Kódexu kánonického práva je ustanovená sankcia aj v prípadoch vážneho verejného škandálu. Signatári vysvetľujú: „Pokiaľ sa to stalo verejne, bol spôsobený aj vážny škandál.“
Autori sa nakoniec priamo obracajú na nového pápeža Leva XIV.: „Vzhľadom na to Vás, Svätý Otče, úprimne prosíme, aby ste čo najskôr oslobodili Kolínsku arcidiecézu a Katolícku cirkev v Nemecku od obrovského bremena, ktoré predstavuje osoba a konanie kardinála Woelkiho.“
Riccardo Wagner, profesor udržateľného manažmentu a komunikácie a vedúci mediálnej fakulty na Fresenius University of Applied Sciences v Kolíne nad Rýnom, v rozhovore pre katolícky týždenník „Die Tagespost“ petíciu ostro kritizoval.
V dopade takýchto kampaní vidí zásadný problém: „Platforma a petícia pôsobia tak, akoby sviatostné úrady mohli byť legitimizované alebo delegitimizované digitálnou verejnou mienkou – to zásadne protirečí povahe Cirkvi, a preto treba tento prístup a prostriedky jednoznačne odmietnuť.“
Nejde o jednorazovú reakciu na cirkevný incident, ale skôr o dlhodobú stratégiu zameranú na delegitimizáciu. „Iniciátori okolo pastora Rotheho už roky vedú komunikačnú kampaň proti rôznym hodnostárom vrátane kardinála Woelkiho,“ vysvetlil Wagner.
„Samotný pán Rothe, o ktorom by sa mal každý informovať, opakovane ukazuje, že má určité ťažkosti s univerzálnou cirkevnou perspektívou a tiež s cirkevným právom a učením Katolíckej cirkvi vo všeobecnosti,“ hovorí Wagner.
Rothe, iniciátor petície, začal svoju kariéru v pomerne konzervatívnych štruktúrach, ale po tom, čo sa priznal k homosexuýlnej orientácii, stal sa ostrým kritikom cirkevných štruktúr. Celibát tiežoznačil za „rizikový faktor sexuálneho zneužívania“.
Tí, ktorí sú zaviazaní k celibátu, hoci majú úplne normálne sexuálne pocity a skutočne by ich chceli prežívať, prežívajú intenzívne napätie. Ako spoluiniciátor hnutia „#OutInChurch“ a queer pastor v arcidiecéze Mníchov a Freising sa zasadzuje za požehnanie homosexuálnych párov.
Kolínska prokuratúra vyšetruje kardinála Woelkiho od jesene 2022 pre možné falošné svedectvo o jeho vedomosti o obvineniach zo zneužívania. V lete 2023 mu prehľadali byt a kancelárie.
Pozornosť sa sústredila na dva prípady vrátane prípadu Winfrieda Pilza, o ktorom kardinál Woelki uviedol, že o ňom nebol informovaný až do roku 2022. História chatu však ukázala, že sa ním zaoberal už v roku 2019. Vyšetrované bolo aj povýšenie obvineného kňaza.
Kardinál však tieto vyhlásenia neurobil úmyselne, ale skôr z nedbanlivosti. Z chatovacích správ vyplynulo, že si sám nebol istý, a potom neuvážene tvrdil, že sa do prípadu prvýkrát zapojil v júni 2022.
Podľa prokuratúry bolo pri rozhodnutí zdržať sa vznesenia obvinenia rozhodujúcich niekoľko faktorov: kardinál Woelki nemal predchádzajúci záznam v registri trestov, konal ako právny laik a právne poradenstvo získal od špecializovaného právnika.
Pápež František udelil v roku 2021 kardinálovi Woelkiho niekoľkomesačnú dovolenku, ktorá sa skončila v marci 2022. V tom čase pápež tiež nariadil apoštolskú vizitáciu, oficiálne preskúmanie arcidiecézy, počas ktorej dvaja biskupi zo zahraničia preskúmali situáciu na mieste.
Vatikán však nenašiel žiadne dôkazy o nezákonnom konaní zo strany kardinála Woelkiho. Ocenil jeho ochotu vyšetrovať, ale kritizoval závažné komunikačné chyby, ktoré vyvolali krízu dôvery v arcidiecézu.
Napriek oficiálnemu oslobodeniu kardinál naďalej čelil masívnej kritike – zo strany médií, cirkevných skupín a jednotlivých biskupov. Člen Poradnej rady pre obete uviedol, že kardinál krátko zvažoval rezignáciu, ale potom sa rozhodol pokračovať vo svojej ceste vyrovnávania sa so situáciou.
V roku 2022 Woelki predložil pápežovi Františkovi svoju rezignáciu. Ten na ňu však nikdy nereagoval.
(CNA)