Svätý Kliment (gr. prívetivý, láskavý), rímsky pápež a mučeník, ktorého si gréckokatolíci pripomínajú 25. novembra, bol tretím nástupcom svätého Petra na pápežskom stolci.
Podľa niektorých tradícií bol Kliment Pavlovým žiakom, ktorého spomína v Liste Filipanom: „Aj teba, verný spolupracovník, prosím, pomáhaj im, veď ony sa so mnou borili za evanjelium spolu s Klementom a s ostatnými mojimi spolupracovníkmi, ktorých mená sú v knihe života.“ (4,3) Táto hypotéza však nie je jednoznačne dokázaná.
Tertulián uvádza, že svätý Peter osobne ustanovil Klimenta za svojho nástupcu, no podľa svätého Ireneja z Lyonu (asi 130 – 202) a historika Euzébia z Cézarey (asi 265 – 339) bol až štvrtým biskupom Ríma po Linovi a Anaklétovi (Klétovi).
O obsahu jeho pontifikátu, ktorý pokrýval približne roky 92 – 99, vieme málo. Známa je však jeho angažovanosť v čase vnútorných rozbrojov v cirkevnej obci v Korinte.
Klimentov List Korinťanom, napísaný okolo roku 96, je jedným z najstarších dochovaných kresťanských textov, ktoré nepatria do kánona Nového zákona. Reaguje ním na konflikt v korintskej cirkvi, kde mladší členovia obce spochybňovali autoritu presbyterov a hierarchie, a obhajuje božský pôvod cirkevnej autority, ktorú Kristus odovzdal apoštolom a tí svojim nástupcom.
List vyzýva na pokoru, pokánie, jednotu a obnovu pokoja v cirkevnej obci. Poukazuje na príklad Ježiša Krista a apoštolov a pripomína, že verní služobníci Cirkvi majú zotrvať vo svojich funkciách. Významný text napísaný výborným štýlom a preniknutý hlbokou vierou bol v Korinte dobre prijatý a čítal sa aj v iných cirkevných obciach.
Podľa tradície bol Kliment pre svoju horlivú apoštolskú činnosť odsúdený na nútené práce v mramorových baniach na Kryme za vlády cisára Trajána (98 – 117). Aj v ťažkých podmienkach pokračoval vo svojej misii, pričom jeho pričinením konvertovalo na kresťanstvo viacero pohanov, čo vyvolalo hnev miestnych pohanských úradníkov.
Kliment bol napokon odsúdený na smrť utopením, pričom mu okolo krku priviazali kotvu a hodili ho do mora. Nástroj popravy je jedným zo symbolov jeho vyobrazovania. Podľa legendy sa Klimentovo telo neskôr zázračne objavilo a jeden z jeho učeníkov Fébus ho pochoval.
V 9. storočí neskorší apoštoli Slovanov Konštantín a Metod počas svojej misie k Chazarom (860 – 861) našli Klimentove pozostatky na Kryme. Koncom roka 867 ich preniesli z Veľkej Moravy do Ríma, kde boli uložené v Bazilike svätého Klimenta, prestavanej ešte vo 4. storočí z domu rímskeho šľachtica.
Katolícke kostoly zasvätené svätému Klimentovi (Klementovi) sa nachádzajú aj na Slovensku. Sú tri a stoja v Rudňanoch, Hronci a Močenku.