Za veľkej účasti verejnosti sa v pondelok 17. februára večer konala v mníchovskej katedrále Panny Márie ekumenická spomienka na obete útoku 24-ročného Afganec. Útočník vo štvrtok 13. februára predpoludním vrazil autom do demonštrantov v bavorskej metropole a zranil pritom viac ako 30 ľudí. 37-ročná matka a jej dvojročná dcéra neskôr zomreli v nemocnici na následky zranení. Na základe výpovede páchateľa polícia čin klasifikovala ako islamistický útok.
Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili predstavitelia politiky a spoločnosti, príbuzní obetí a záchranári. Pri oltári boli zapálené dve sviece za zosnulých.
Mníchovský arcibiskup kardinál Reinhard Marx vo svojom uvítacom príhovore povedal, že Katedrála Panny Márie je už viac ako 500 rokov kresťanským miestom uctievania, ale vždy bola aj domom pre všetkých obyvateľov Mníchova, najmä pre tých, ktorí sú vystrašení, ohrození, zranení, zúfalí a hľadajú útechu. Nikto nie je vylúčený nájsť si tu miesto, kde môže zanechať svoj strach, svoje otázky, ale aj hnev.
Bavorský evanjelický krajinský biskup Christian Kopp vo svojom príhovore zdôraznil, že je dobré, „že sme tu dnes večer bez slova a so slzami v očiach spolu“. Nikdy nezabudneme na šialenstvo, ktorého sú ľudia schopní. Obzvlášť sa nás dotýky, že pri útokoch v Aschaffenburgu, Mníchove a Villachu v Rakúsku zomreli práve deti a mladí ľudia. „Taký šialený čin proti nepripraveným, nevinným ľuďom.“ Tento smútok, tento šok zostane navždy s príbuznými, zranenými i tými, ktorí pomáhali.
„Takéto udalosti už z pamäti nedostaneme,“ dodal krajinský biskup s návodom, že ich musíme integrovať do vlastného života. Kvety a sviečky, ktoré mnohí Mníchovčania položili na miesto útoku, sú podľa biskupa tiež zdrojom útechy, pretože sú za nimi súcitiaci ľudia.“
Bavorský premiér Markus Söder následne útok označil za zbabelý, hanebný a opovrhnutiahodný. Vyjadril sústrasť príbuzným mŕtvej matky a jej dieťaťa. Zároveň priznal, že ako otec mal vždy najväčší strach z toho, že sa jeho deťom môže niečo stať a budú pripravené o šancu na budúcnosť a nádej na naplnený život. Presne toto sa teraz opäť stalo iným ľuďom.
Pripomenul, že každé dieťa si zaslúži príležitosti, lásku a starostlivosť. „Zlo, s ktorým bojujeme, nemá nič spoločné s pôvodom, národnosťou alebo náboženstvom,“ povedal premiér a dodal: „Nepripustíme, aby sa naša spoločnosť rozdelila, bez ohľadu na to, z ktorej strany rozdelenie prichádza.“
(KNA)