V slovenskom kresťanskom médiu som uplynulý týždeň čítala, že Talianska biskupská konferencia vydala nový dokument o seminároch, v ktorom pripúšťa k príprave na kňazstvo aj homosexuálov. Môžeme čakať celoplošné zmeny v tejto otázke?
Dokument Talianskej biskupskej konferencie vstúpil do platnosti 9. januára na skúšobné obdobie troch rokov. Niektoré média nesprávne interpretovali bod 44 tohto dokumentu, v ktorom sa hovorí o prijatí adeptov s homosexuálnymi sklonmi na formáciu do kňazského seminára.
Spomenutý bod v konečnom dôsledku odkazuje na inštrukciu Kongregácie pre katolícku výchovu z roku 2005. Tento cirkevný dokument rozlišuje medzi homosexuálnymi úkonmi a osobami s homosexuálnymi sklonmi. Kým homosexuálne úkony sú považované za objektívne nezriadené, pri homosexuálnych sklonoch dokument špecifikuje a stanovuje, že hoci rešpektuje dotyčné osoby, predsa „nemôže pripustiť do seminára a na vysviacky tých, ktorí praktizujú homosexualitu, prejavujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony alebo podporujú tzv. homosexuálnu kultúru“.
Dokument jedným dychom toto nariadenie odôvodňuje tým, že „spomínané osoby sa skutočne nachádzajú v situácii, ktorá im vážne bráni nadväzovať správne vzťahy s mužmi i so ženami. Nemožno prehliadať negatívne následky, ktoré môžu vyplynúť z vysvätenia osôb s hlboko zakorenenými homosexuálnymi sklonmi.“
Na druhej strane je potrebné rozlišovať „homosexuálne sklony, ktoré boli iba prejavom prechodného problému, ako napríklad ešte neukončenej adolescencie“. V tomto prípade inštrukcia určuje, že minimálne tri roky pred diakonskou vysviackou ich musí kandidát jednoznačne prekonať. Osoby s homosexuálnymi sklonmi prechodného charakteru teda z formácie na kňazstvo vylúčené nie sú. Úloha rozlíšenia je v kompetencii a zodpovednosti cirkevných autorít, akými sú biskup či rektor seminára.
Inštrukcia tiež pripomína, že „samotná túžba stať sa kňazom nie je dostačujúca a neexistuje právo prijať vysviacku“.
Aktuálny dokument Talianskej biskupskej konferencie teda nie je so spomenutou inštrukciou Kongregácie pre katolícku výchovu z roku 2005 v rozpore a nezavádza do praxe protichodné normy.
Odpoveď spracoval Rastislav Čižik.