Kritika kontroverzného zákona, ktorý zakazuje Ukrajinskú pravoslávnu cirkev (UPC) s pôvodnými väzbami na Moskovský patriarchát, celosvetovo rastie. Po tom, čo zákon cez víkend podpísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pápež František v nedeľu v rámci poludňajšej modlitby Anjel Pána na Námestí svätého Petra v Ríme povedal, že sa bojí o náboženskú slobodu.
„Modlitba nie je zločin,“ povedal pápež. Každému človeku, ktorý sa chce modliť, by malo byť umožnené modliť sa v tej Cirkvi, ktorú považuje za svoju. „Prosím, žiadna kresťanská cirkev by nemala byť zakázaná priamo ani nepriamo,“ pokračoval pápež: „Cirkvi sú nedotknuteľné,“ zvolal pontifex za potlesku prítomných.
Kritika zákona prišla cez víkend aj zo strany Svetovej rady cirkví (WCC). V liste podpísanom predsedom jej ústredného výboru Heinrichom Bedfordom-Strohmom a generálnym tajomníkom Jerrym Pillayom sa uvádza, že sú „hlboko znepokojení možnosťou neoprávneného kolektívneho potrestania celej náboženskej komunity a porušovania zásad slobody náboženského vierovyznania, ktorú nový zákon umožňuje“.
Svetová rada cirkví tiež vyzvala ukrajinskú vládu, aby bola opatrná pri „akciách, ktoré porušujú základné právo na slobodu náboženského vyznania a viery a môžu podkopať sociálnu súdržnosť v tomto čase národnej núdze“. Zákazu predchádza šesťstupňový proces, v rámci ktorého WCC apelovala aspoň na spravodlivý a nezaujatý prístup.
Svetová rada cirkví však tiež zdôraznila, že vláda Ukrajiny má právo a zodpovednosť brániť územnú celistvosť krajiny a chrániť svojich občanov najmä zoči-voči ilegálnej invázii a ozbrojenej agresii Ruska.
Na to sa odvoláva aj prezident Zelenskyj, ktorý počas uplynulého víkendu zákon popísal. Zdôraznil pri tom, že chráni ukrajinské pravoslávie pred závislosťou od Moskvy. Nový zákon obhajuje aj hlava počtom najväčšej Gréckokatolíckej cirkvi na svete vyšší arcibiskup kyjevsko-haličský Svjatoslav Ševčuk. Povedal, že Rusko použilo cirkev na Ukrajine pridruženú k Moskve ako nástroj militarizácie.
Ruský pravoslávny patriarcha Kirill vyzval v sobotu hlavy pravoslávnych cirkví, aby protestovali proti kontroverznému zákonu. Blízky spojenec šéfa Kremľa Vladimira Putina poslal zodpovedajúce listy aj pápežovi Františkovi a predstaviteľom iných denominácií. Zákon odsúdila aj hlava arménskej apoštolskej cirkvi Catholicos Karekin II. a grécko-pravoslávny patriarcha Antiochie Ján X. Yazigi.
Pripomeňme, že ukrajinský parlament dal 20. augusta zelenú zákazu UPC, keď v druhom čítaní schválil návrh zákona č. 8371. Vláda obvinila cirkev pod vedením kyjevského metropolitu Onufrija, že neprerušila svoje väzby s ruskou pravoslávnou cirkvou a že je nástrojom vplyvu Moskvy na Ukrajine v ruskej útočnej vojne.
Cirkev sa od Moskovského patriarchátu oficiálne dištancovala v máji 2022 a odmieta obvinenia. Niektoré zdroje nesprávne tvrdia, že UPC nevyhlásila autokefáliu, teda plnú cirkevnú samostatnosť. Podľa cirkevným noriem však takúto autokefáliu UPC sama vyhlásiť nemôže, pretože tá býva udeľovaná materskou cirkevnou štruktúrou a následne potvrdzovaná ostatnými pravoslávnymi cirkvami.