Počas nedeľnej inaugurácie prijal pápež Lev XIV. aj dva významné znaky úradu rímskeho biskupa: pápežský prsteň a pálium. Oba sú hlboko zakorenené v tradícii Cirkvi a ich význam sa spája s nástupcami svätého apoštola Petra. Okrem týchto dvoch insígnií nosí pápež aj pektorálny kríž, v ktorom sú uložené relikvie svätcov augustiniánskej tradície.
Relikvie, ktoré pápež nosí na srdci
V septembri 2023, keď bol Robert Francis Prevost ešte kardinálom, dostal od generálnej kúrie Rádu svätého Augustína vzácny dar: pektorálny kríž so vsadenými relikviami piatich postáv spätých s augustiniánskou tradíciou. Relikvie vybral páter Josef Sciberras, postulátor rehole, ako dar pre svojho spolubrata pri príležitosti jeho kreovania za kardinála.
Jednoduchý zlatý kríž s priehľadným stredom ukrýva vo vnútri duchovný poklad:
- relikviu svätého Augustína, cirkevného otca a duchovného otca augustiniánov,
- relikviu svätej Moniky, jeho matky, známej silou modlitby a trpezlivosti,
- relikviu svätého Tomáša z Villanovy, reformátora a arcibiskupa,
- relikviu blahoslaveného Anselma Polanca, mučeníka zo španielskej občianskej vojny,
- relikviu ctihodného Bartolomea Menochia, biskupa, ktorý počas napoleonskej okupácie ostal verný pápežovi.
Relikvie do kríža vložil Antonino Cottone, odborník na relikvie. Kríž nie je dekoratívny, ale funkčný: nositeľný, jednoduchý a zároveň naplnený duchovným významom. Odvtedy ho Robert F. Prevost nosí, teraz už ako pápež.
Pálium: pás z vlčej vlny ako znak pastierskej služby
Zo všetkých pápežských znakov je pálium azda najmenej nápadné, no jeho význam je veľmi hlboký. Ide o úzky pás bielej vlny, ozdobený šiestimi čiernymi krížikmi, ktorý sa kladie cez ramená, pričom jeden pruh je spustený na hrudi a druhý na chrbte. Pripomína Krista ako Dobrého pastiera, ktorý berie ovcu na ramená, a zároveň zodpovednosť za Boží ľud, ktorú pápež ako najvyšší pastier prijíma. Jeho pôvod siaha do raného kresťanstva a jeho forma sa ustálila okolo 9. storočia.
Pálium je zhotovené z vlny dvoch jahniat, ktoré sú každoročne požehnávané trapistickými mníchmi 21. januára na sviatok svätej Agnesy. Vlna sa potom odovzdáva benediktínkam z rímskeho Kláštora svätej Cecílie v Trastevere, ktoré z nej ručne utkajú pálium, vyšijú šesť čiernych krížikov a pripevnia tri ihlice ako symboly Kristových klincov.
V deň inaugurácie krátko pred začiatkom liturgie pápež Lev XIV. sprevádzaný patriarchami východných cirkví zostúpil do Kaplnky hrobu svätého Petra, kde sa krátko pomodlil, kadidlom požehnal miesto a symbolicky tam uložil pálium i rybársky prsteň. Tento moment zdôraznil jednotu medzi Východom a Západom a živé prepojenie s mučeníckym svedectvom svätého Petra. Zároveň tento starobylý obrad pripomenul, že každé bremeno služby sa začína pri koreňoch viery.
Následne dvaja diakoni zobrali pálium, rybársky prsteň a evanjeliár a v sprievode smerovali k oltáru na námestí pred Bazilikou svätého Petra. Počas slávnostnej svätej omše pálium pápežovi odovzdal kardinál Peter Mario Zenari, apoštolský nuncius v Sýrii.
Rybársky prsteň: pečať viery apoštola Petra
Rybársky prsteň (anulus piscatoris) je jedným z najvýznamnejších symbolov Petrovho úradu. Je pomenovaný podľa apoštola Petra, ktorého Ježiš povolal ako rybára a ktorému zveril kľúče od nebeského kráľovstva. Prsteň vyobrazuje svätého Petra na loďke, ako drží kľúče a sieť – symbol svojho úradu. Prsteň je špeciálne vyrobený pre Leva XIV. – ako každý prsteň pre nového pápeža – z čistého zlata, má približne 4,3 cm a na jeho rube sa nachádza meno pápeža. Odovzdal mu ho kardinál Luis Antonio Tagle, prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu.
Do roku 1842 slúžil ako oficiálna pečať: pápeži ním overovali dokumenty. Dnes má prsteň iba symbolickú hodnotu.
Po smrti pápeža sa prsteň vždy zničí alebo znehodnotí, aby sa zabránilo jeho falšovaniu. Tento úkon býva zverený kardinálovi komorníkovi, ktorý na to použije kladivo. V prípade pápeža Františka sa tak stalo 6. mája 2025, keď bol poškriabaný poverenou ženou, a spolu s ním aj olovená pápežská pečať, ako informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice.
Kríž s relikviami, pálium z vlny požehnaných jahniat a prsteň s obrazom Petra nehovoria o moci, ale o ochote niesť zodpovednosť. Pontifikát Leva XIV. sa tak začal jednoduchým, no jasným znakom: v Cirkvi ide v prvom rade o vieru, až potom o úrad.