V súčasnej dobe, keď sa svet neustále mení a digitálne technológie ovládajú náš každodenný život, Katolícka cirkev čelí novým výzvam v šírení evanjelia. V tomto kontexte prichádza biskup Robert Barron, známy svojou evanjelizačnou činnosťou v médiách a na sociálnych sieťach, s prelomovým plánom.
V polovici januára 2025 oznámil svoj zámer založiť nový rehoľné spoločenstvo, ktoré sa bude špecializovať na digitálnu evanjelizáciu. Toto spoločenstvo má byť prepojené s jeho úspešnou platformou Word on Fire a jeho hlavným poslaním bude šírenie katolicizmu prostredníctvom médií.
Planúce slovo
Biskup Barron, ktorý je biskupom diecézy Winona-Rochester v americkom štáte Minnesota, dlhodobo vníma sociálne médiá ako účinný nástroj na šírenie kresťanského posolstva. Už pred 25 rokmi založil organizáciu Word on Fire (Planúce slovo), ktorej cieľom je šíriť evanjelium cez internet, knihy, televízne programy a dokumentárne filmy. Teraz sa rozhodol posunúť túto víziu ešte ďalej a vytvoriť komunitu zasvätených mužov, ktorí budú venovať svoj život mediálnej evanjelizácii.
Podľa vyhlásenia organizácie Word on Fire má toto spoločenstvo zabezpečiť dlhodobú kontinuitu Barronovej evanjelizačnej činnosti a zároveň rozšíriť jej dosah. Počiatočná komunita sa bude skladať z troch až piatich kňazov a troch až piatich novicov. Budú žiť podľa rehoľnej reguly, ktorú biskup Barron už vypracoval, a budú sa špecializovať na šírenie evanjelia prostredníctvom moderných komunikačných nástrojov.
Prvá komunita v Minnesote
Vďaka štedrému darcovi už organizácia Word on Fire zakúpila rezidenciu v meste Rochester, kde bude sídliť prvá komunita nového rehoľného spoločenstva. Tam budú jej budúci členovia podstupovať osobitnú formáciu, aby sa naučili evanjelizovať v duchu organizácie Word on Fire. Organizácia zároveň spustila fundraisingovú kampaň na pokrytie nákladov na formáciu, vzdelávanie a základné fungovanie nového spoločenstva. Cieľom kampane je vyzbierať 25 miliónov dolárov, pričom k 20. januáru 2025 už bolo vyzbieraných 376 050 dolárov.
Inšpirácia historickými rehoľnými tradíciami
Biskup Barron už niekoľko rokov hovorí o myšlienke vytvoriť rehoľný inštitút, ktorý by sa venoval digitálnej misii. V rozhovore pre Fox News v roku 2022 spomenul, že jeho snom je založiť komunitu kňazov podobnú historickým rehoľným rádom ako františkáni, dominikáni či jezuiti. Tieto rády vznikli ako odpoveď na duchovné potreby svojej doby a Barron verí, že jeho inštitút bude odpoveďou na súčasné výzvy sekularizovaného sveta.
„Nechcem, aby všetko, čo sme doteraz vybudovali, zmizlo so mnou,“ povedal 65-ročný biskup. Preto vidí potrebu založiť komunitu, ktorá bude pokračovať v jeho práci a zabezpečí dlhodobú prítomnosť katolíckeho posolstva v digitálnom priestore.
Biskup Barron patrí k najznámejším katolíckym osobnostiam na internete. Jeho videá, v ktorých vysvetľuje teologické koncepty, komentuje aktuálne dianie alebo recenzuje filmy z kresťanského pohľadu, sledujú milióny ľudí. Na platforme YouTube má vyše 2 milióny odberateľov, na Facebooku ho sledujú 3 milióny ľudí a jeho obsah dosahuje globálny vplyv.
Organizácia Word on Fire sa za 25 rokov svojej existencie stala jednou z najvplyvnejších katolíckych evanjelizačných platforiem. Okrem videí sa venuje aj vydávaniu kníh, organizovaniu konferencií a produkcii dokumentárnych filmov. Jedným z jej najväčších úspechov bola séria Katolicizmus, ktorá bola preložená do viacerých jazykov a priblížila bohatstvo katolíckej viery širokému publiku.
Nový model evanjelizácie pre 21. storočie
Biskup Barron je presvedčený, že Cirkev musí naplno využiť digitálne platformy na šírenie viery. „V čase, keď mnohí strácajú vieru, nám Prozreteľnosť dala do rúk tieto nástroje. Bolo by veľkou chybou, keby sme ich nevyužili,“ povedal v rozhovore pre La Croix v roku 2023.
Plán založenia nového inštitútu predstavuje významný krok v integrácii nových technológií do poslania Katolíckej cirkvi. Tento inštitút by mohol byť vzorom pre ďalšie podobné iniciatívy a mohol by ukázať, že tradičné duchovné hodnoty môžu nájsť svoje miesto aj v digitálnom svete.
Podľa portálu aleteia.org spracovala Tatiana Čižiková.