Biskupi Slovenska dnes navštívili Baziliku Santa Maria Maggiore, kde za účasti slovenských veriacich slávili ďalšiu zo série svätých omší v rámci návštevy Ad limina apostolorum v Ríme. Hlavným celebrantom svätej omše v chráme, kam pred ikonu Panny Márie Salus Populi Romani prichádza pápež František vždy pred začiatkom i po skončení svojej apoštolskej cesty, bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.
Arcibiskup Maxim v homílii povzbudil prítomných, aby svoj pohľad upierali na Máriu. „Panna Mária je vždy prítomná, hoci len ako tieň. Pozerajme sa na ňu,“ uviedol. Zdôraznil, že Matka Božia nás vedie k bdelosti: „Poukazuje na Krista, ktorý má moc premieňať nás,“ povedal vladyka Jonáš. Cirkev na Slovensku sa podľa jeho slov „potrebuje obracať na Matku,“ pretože „ona ukazuje na Krista,“ aby sme „s vierou pristupovali ku Kristovi, ktorý nám dá úplne nový pohľad“. „Len on nám môže vliať novú dynamiku života. Jej zverujme všetko to, čo nás trápi,“ vyzval arcibiskup Maxim.
Počas liturgie priniesla skupina motorkárov zo Slovenska ako jeden z obetných darov dielo svätého Konštantína-Cyrila Proglas v talianskom jazyku. Ide o jeden z darov, ktorý biskupi odovzdajú počas osobnej audiencie pápežovi Františkovi.
Spišský biskup Mons. František Trstenský napísal po svätej omši na sociálnej sieti, že ju obetoval aj za dievčatá, ktoré tragicky zahynuli pri nehode autobusu na ceste na diecézne stretnutie mládeže, za šoféra autobusu a jeho rodinu.
Po svätej omši biskupi navštívili ďalšie vatikánske dikastériá. Predpoludním ich prijali na Dikastériu pre evanjelizáciu, Dikastériu pre kultúru a výchovu a Generálnom sekretariáte Synody biskupov a popoludní na Dikastériu pre komunikáciu. Časť biskupov večer navštívila Pápežské kolégium Germanicum-Ungaricum.
Na Generálnom sekretariáte Synody biskupov privítal slovenských biskupov generálny sekretár synody kardinál Mario Grech, P. Giacomo Costa SJ, poradca Generálneho sekretariátu synody, Mons. Luis Marín de San Martín OSA, podsekretár Generálneho sekretariátu synody a sestra Nathalie Becquart XMCJ, podsekretárka Generálneho sekretariátu synody.
Predseda KBS košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa dnes stretol s predsedom Biskupskej konferencie Talianska kardinálom Matteom Maria Zuppim. Mons. Bober následne charakterizoval stretnutie s kardinálom Zuppim ako „vzácne“ a ďalej uviedol: „V mene biskupov Slovenska, s ktorými sa tento týždeň zúčastňujeme na návšteve Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne, som sa mu poďakoval za solidaritu Cirkvi na Slovensku zo strany Biskupskej konferencie Talianska. Cez našu biskupskú službu ľuďom sme bratia, nech sa nachádzame kdekoľvek. Vážim si spoluúčasť a podporu pána kardinála, ako aj celého biskupského zboru Biskupskej konferencie Talianska. V tomto bratskom duchu sa aj naša biskupská konferencia podieľa na podporovaní iných a vzájomnou spoluprácou si pomáhame byť tvorcami pokoja.“ Kardinál Zuppi zareagoval na slová Mons. Bobera a dodal, že „v Európe, kde je napriek blahu mnoho osamelosti, je potrebné prekonať logiku individualizmu a napomáhať spoločné dobro. Cirkev chce slúžiť všetkým, je pre všetkých.“
Obsah stretnutia na Dikastériu pre evanjelizáciu priblížil Mons. Jozef Haľko:
„Jednou z dôležitých úloh Cirkvi je ohlasovať evanjelium aj tým, ktorí ho nikdy nepočuli alebo ho počuli deformovaným spôsobom. Preto treba hovoriť o všetkých tých projektoch, ktoré na Slovensku máme a ktoré sú určené mladým ľuďom a ktoré ponúkajú to evanjelium takým spôsobom, aby mu rozumeli. Jedna úroveň je úroveň osobných kontaktov, napríklad ponúkanie stretnutí, rozhovorov, besied, prednášok s dynamikou možnosti klásť otázky.
Druhý taký rozmer je ponuka hudobnej produkcie, ktorá obsahuje tie evanjeliové významové jadrá… Neodškriepiteľnou realitou sú aj sociálne siete. Dokonca mladí žijú na niečom takom, čo by sme mohli nazvať digitálny kontinent. A tak ako boli evanjelizované všetky kontinenty, mal by byť evanjelizovaný aj tento digitálny kontinent…
Principiálne treba vždy zachovať jadro evanjelia, evanjeliovej pravdy, s tou nemôžeme robiť žiadny kompromis ani nejakým spôsobom evanjelium nemôžeme riediť. Ale čo môžeme urobiť, je: hľadať také koncepty v živote súčasnej mládeže, ktoré sú zrozumiteľné, ale zároveň aj premostiteľné k tým evanjeliovým hodnotám.“
(tkkbs, vaticannews)