Cappuccino, nápoj, ktorý si dnes spájame s lahodnou zmesou espressa a naparenej mliečnej peny, patrí medzi najznámejšie kávové nápoje na svete. Napriek jeho každodennej prítomnosti v moderných kaviarňach sa za týmto nápojom skrýva bohatá história. Je všeobecne známym faktom, že názov cappuccino je odkazom na skromných talianskych mníchov – kapucínov.
Pôvod bratov kapucínov
Kapucíni, členovia rehole, ktorá vznikla ako súčasť františkánskeho hnutia, boli založení v roku 1525 talianskym mníchom Matteom Bassim. Kapucínska rehoľa sa usilovala o návrat k prísnej chudobe a jednoduchej duchovnosti, ktorú hlásal svätý František z Assisi už v 13. storočí. Títo mnísi sa usadili na okraji spoločnosti, zasvätili svoj život modlitbe, kontemplácii a službe chudobným.
Ako vznikol názov cappuccino
Traduje sa, že miestne deti v Taliansku sa kedysi posmievali týmto rehoľníkom, nazývajúc ich pre ich dlhé špicaté kapucne cappuccini. Výraz, ktorý možno preložiť ako „nositelia kapucní“, sa zaužíval na označenie členov tejto reformovanej františkánskej rehole. Časom sa však toto slovo dostalo do bežného jazyka a použilo sa na pomenovanie iného fenoménu – kávy.
Spojenie medzi kapucínmi a kávou má údajne svoj počiatok v 17. storočí, keď kapucínsky mních Marco d’Aviano bol dôverníkom rakúskeho cisára Leopolda I. Viedenské kaviarne, ktoré v tomto období začali získavať na popularite, vytvorili nový nápoj s názvom kapuziner – kávu s mliekom a koreninami. Zrejme ich k tomu názvu – v talianskej verzii capuccino – viedla asociácia farby tejto zmesi s hnedým rúchom kapucínov.
Moderné cappuccino: Káva v štýle kapucínov
Moderná verzia cappuccina sa začala formovať v Taliansku v 30. rokoch 20. storočia. Korešponduje s vynálezom stroja, ktorý umožnil prípravu espressa a vytvorenie bohatej mliečnej peny – dôležitých prvkov moderného cappuccina.
Kombinácia tmavého espressa a naparenej bielej mliečnej peny esteticky pripomína hnedé rúcho a biely šnúrový opasok bratov kapucínov. Zároveň espresso v kombinácii s napareným mliekom a penou vytvára harmonickú zmes chutí, ktorá oslovuje stámilióny ľudí.
V Taliansku sa cappuccino tradične pije ráno, často spolu s pečivom, a pre obyvateľov Apeninského polostrova je to neodmysliteľná súčasť raňajkového rituálu.
Bratia kapucíni dnes
Kapucíni ako duchovný rád pôsobia aj dnes a v súčasnosti majú po celom svete približne 11 000 členov. Sú známi svojou oddanosťou chudobe, službe blížnym a duchovnému životu. Medzi najvýznamnejšie osobnosti kapucínskej rehole patrí svätý Páter Pio, široko uctievaný ako duchovný liečiteľ.
Hoci je cappuccino dnes „len“ kávovým nápojom, odkazuje na veľké dedičstvo bratov kapucínov. Spojitosť medzi ich duchovným svetom a každodenným kávovým rituálom bežných ľudí, ktorí si chcú vychutnať chvíľu pokoja, ponúka zaujímavý pohľad, že aj malé a všedné veci môžu byť inšpirované hlbšími duchovnými hodnotami.