Manželia si „vyrobili“ 21 detí. Teraz im ich odobral štát

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels

V posledných týždňoch svet obletela šokujúca správa. Manželský pár z Kalifornie Guojun Xuan (65) a Silvia Zhang (38) boli obvinení z ohrozovania a zanedbávania 21 detí!!! Tieto deti získali prostredníctvom náhradného materstva.

Verejnosť sa pýta, ako je vôbec možné mať 21 detí prostredníctvom náhradných matiek. Zaznievajú aj otázky, čo sa stalo, že o osude týchto detí nikto nevedel.

Spomínaný pár prevádzkoval firmu s názvom Mark Surrogacy, ktorá ponúka služby náhradného materstva. Avšak podľa vyšetrovania sa ukázalo, že všetky embryá, ktoré náhradné matky vynosili, patrili samotným vlastníkom firmy Guojun Xuanovi a Silvii Zhang.

Bez vedomia žien, ktoré deti vynosili, vytvorili desiatky detí, ako keby išlo o „klasickú“ biologickú výrobu „na objednávku“ pre „bežných zákazníkov“.

Deti boli držané v ich sídle, no podmienky boli nevyhovujúce. Dospelo to tak ďaleko, že jedno z dojčiat bolo hospitalizované s vážnym poranením mozgu. Polícia zistila, že opatrovateľky, ktoré pár zamestnával, deťom ubližovali, fyzicky ich týrali. Niektoré deti boli bité, iné zanedbané. Dnes je všetkých 21 detí v bezpečí pod štátnou kuratelou.

Podobné prípady sa objavujú nielen v USA, ale aj v Ázii a východnej Európe, no aj vo vyspelých krajinách.

Ženy, ktoré sa do tohto procesu zapoja, sú často v zúfalej sociálnej situácii. Následkom toho sa stanú súčasťou fabriky na „výrobu“ detí a prenajímajú svoje telo na tento účel.

V Kambodži, Indii či Thajsku boli odhalené siete, ktoré organizovali náhradné materstvá pre zahraničných klientov, často mimo zákona. Ženy boli manipulované, deťom nebolo zabezpečené nič, len ich odovzdanie do rúk záujemcov. Niektoré prípady hraničili až s obchodovaním s deťmi.

Deti sa stávajú „produktom“, nie osobou. Doslova sa vyrábajú, predávajú a odovzdávajú. Otázne je, kto sa o ne postará, ak ich „objednávateľ“ z akéhokoľvek dôvodu odmietne.

Ženy, ktoré sa na to dajú, sú využívajú len ako prostriedok na vynosenie dieťaťa. Nie sú vnímané ako osoby, ich materinské puto je potlačené, vytesnené, ich telo je kontrolované zmluvami.

Zodpovednosť je však určená vágne. Nebýva jasné, kto nesie za deti právnu a morálnu zodpovednosť.

Je namieste otvorene povedať, že v tomto procese nie je nikto víťazom. Obeťami sú deti, ktoré bývajú privedené na svet bez jasného zázemia, len ako „výsledok objednávky a výroby“. Obeťami sú ženy náhradné matky, ktoré podstupujú zdravotné riziká a psychické traumy.

Obeťami sú aj „objednávatelia – potenciálni rodičia“, ktorých túžba po dieťati môže byť zneužitá podvodníkmi.

Život je posvätný a každé dieťa je darom. Právo na dieťa však neexistuje. Dieťa nie je tovar na predaj. Deti sú osoby, ktoré majú dôstojnosť a v tejto dôstojnosti majú plné právo byť milované, chránené a vychovávané.

Teraz sa vráťme na začiatok. Držme palce, aby si raz tých 21 „vyrobených a zanedbávaných detí“ vedelo odpovedať na otázky o vlastnom živote. Aby malo silu kráčať životom a raz aj odpustiť tým, ktorí sa takto zahrali na stvoriteľov…

Štefan Chrappa
Štefan Chrappa pochádza zo Svätého Jura. Vyštudoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po absolvovaní doktorandského štúdia prednášal literárnovedné disciplíny. Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali štyri ocenenia Radiohead awards. Je rímskokatolík, ženatý, má jednu dcéru.
DoKostola.sk - Manželia si „vyrobili“ 21 detí. Teraz im ich odobral štát

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.