Gréckokatolícka cirkev si 24. mája pripomína svätého Simeona Stĺpnika Mladšieho, jedného z najvýznamnejších askétov raného kresťanstva, ktorý strávil takmer sedem desaťročí na vrcholoch stĺpov v neustálej modlitbe, pôste a tichom dialógu s Bohom. Východné aj západné kresťanské tradície ho uctievajú ako svätca s výnimočnými duchovnými darmi, medzi nimi aj darom uzdravovania a prorockého videnia.
Narodil sa v roku 521 v Antiochii rodičom Jánovi a Marte. Jeho matka túžila po rehoľnom živote, no na podnet zjavenia svätého Jána Krstiteľa sa vydala a svoje dieťa zasvätila Bohu. Simeon už ako dieťa prejavoval neobyčajnú duchovnú zrelosť. Po smrti otca počas zemetrasenia sa ako šesťročný rozhodol žiť v pustovni, kde ho prijal známy askéta abba Ján, ktorý sám žil na stĺpe. Mladý Simeon si čoskoro vyžiadal vlastný stĺp a už ako sedemročný žil ako stĺpnik, askéta žijúci vo výškach, vystavený slnku, dažďu i vetru.
Simeon vynikal askézou, modlitbou a pokorou. Jeho duchovný život sa stal príťažlivý pre mnohých: mnísi, biskupi i laici k nemu prichádzali po radu a uzdravenie. V mladom veku bol vysvätený za diakona a ako tridsaťtriročný za kňaza, čo mu umožnilo vysluhovať Eucharistiu aj vo výškach. Bohoslužby slúžil na stĺpe, veriacim ju podával po rebríku.
Pre nával pútnikov sa Simeon presunul na opustený skalný výbežok, kde žil v samote 10 rokov. Toto miesto dostalo pomenovanie Obdivuhodný vrch podľa zázrakov, ktoré sa tam udiali. Neskôr si postavil tretí stĺp, na ktorom prežil ostatných 45 rokov. Okolo neho vyrástol monastier a chrám, ktoré postavili jeho žiaci. Pútnici si odnášali vodu, zázračné relikvie a reliéfy so svätcovou podobizňou.
Simeon sa venoval aj literárnej tvorbe. Zachovalo sa od neho okolo 30 kázní, tri tropáre a viacero listov, napríklad adresovaných cisárom Justiniánovi I. a Justiniánovi II. Vystupuje v nich ako vnímavý teológ s prorockým duchom, ktorý predpovedal nielen smrť biskupa Efréma z Antiochie, ale aj zemetrasenie v meste. Mnohé z jeho spisov sa stali východiskom duchovnej obnovy pre pútnikov aj pre miestnu cirkev.
Zomrel 24. mája 596 vo veku 75 rokov po tom, čo vopred oznámil svoj odchod spolubratom. Po smrti sa zázraky, ktoré konal počas života, ešte znásobili: na jeho príhovor boli uzdravovaní slepí, chromí i malomocní, vyháňaní zlí duchovia a zkriesení mŕtvi.
Svätý Simeon Stĺpnik Mladší zostáva ikonou hlbokej viery a modlitby, ktorá dokáže preniknúť až do neba. Jeho život, ktorý sa síce odohrával vo výškach, zostával pevne zakorenený v láske k Bohu a k ľuďom, je pozvaním aj pre dnešného človeka k tichu, bdelosti a odvahe odpovedať na Božie volanie.