Na okraji lesa neďaleko Raciborza v poľskom regióne Horné Sliezsko stojí Kaplnka Matky Božej Ružencovej so zaujímavým príbehom. Bielu presklenú stavbu s vitrážami a zvonicou, na ktorej sa vyníma kríž, dal postaviť Mateusz Kłosek, majiteľ prosperujúcej spoločnosti Eko-Okna.
Interiér kaplnky je jednoduchý, ale dôstojný. Návštevníci sa tu môžu ponoriť do seba, zapísať svoje prosby do osobitnej knihy a stráviť čas v adorácii pred Najsvätejšou sviatosťou, ktorá je umiestnená na oltári vedľa sochy Panny Márie.
„Na tomto mieste vás čaká niekto, komu nemusíte nič vysvetľovať, pretože vás pozná oveľa lepšie. Čaká na vás niekto, kto vás má veľmi rád, chce vám pomôcť a poskytnúť útechu. Na tomto mieste znovu nadobudnete silu, vieru a nádej, že všetko v živote má zmysel,“ pozýva miestna internetová stránka.
Na adoráciu, ktorá je podelené na hodinové intervaly, sa môžu záujemcovia ľahko prihlásiť. Časť harmonogramu je vyhradená pre zamestnancov firmy Eko-Okna, ktorí si tak môžu naplánovať svoju modlitbu aj počas pracovnej doby, dokonca aj cez nočnú zmenu. Pre tých, ktorí nemajú možnosť prísť vlastným autom, je zabezpečená bezplatná doprava prostredníctvom firemných elektromobilov. Za zmienku stojí aj to, že čas strávený na modlitbe sa im započítava do dennej mzdy.
Kaplnku dal postaviť Mateusz Kłosek, úspešný podnikateľ, ktorý vedie firmu takmer 30 rokov. Je ženatý a má tri deti. Jeho životná cesta však bola nebola priamočiara. V mladosti po rozvode rodičov prechádzal obdobím krízy, bojoval so závislosťou od alkoholu a workoholizmom a aj jeho manželstvo sa ocitlo na pokraji rozpadu.
Zásadný obrat v jeho živote nastal v roku 2017, keď sa zapojil do programu 12 krokov Spoločenstva anonymných alkoholikov. Tento proces mu pomohol nielen prekonať závislosť, ale aj nájsť hlboký zmysel života vo viere. Keď sa vo svojom živote stretol s Bohom, zmenil sa jeho prístup nielen k rodine, ale aj k zamestnancom. Dnes je Kłosek svedkom toho, že obrátenie človeka k Bohu má vplyv aj na jeho široké okolie.
Kaplnka v Korniciach, 9 km od Raciborza, je iba časťou Kłoskovej rozsiahlej filantropickej činnosti. Prostredníctvom svojej nadácie Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara podporuje deti a rodiny v ťažkých životných situáciách, finančne prispieva na činnosť škôl, nemocníc a neziskových organizácií a aktívne sa zapája do pro-life iniciatív. Okrem toho sa podnikateľ zaslúžil o výstavbu kláštora sestier Spoločenstva Nepoškvrnenej Matky Veľkej dôvery v Gródczankách a pravidelne podporuje aktivity Opolskej diecézy.
Kłosek je známy aj svojimi prorodinnými a protipotratovými kampaňami, ktoré boli realizované prostredníctvom billboardov po celom Poľsku. Tieto iniciatívy neslúžia len na propagáciu hodnôt, ale zahŕňajú aj konkrétnu pomoc ženám v ťažkých životných situáciách, aby mohli naplniť svoj potenciál v rodinnom i profesijnom živote.
Mateusz Kłosek o svojej viere hovorí otvorene, čo je v podnikateľskom svete pomerne nezvyčajné. Počas púte podnikateľov na Jasnej Hore zdieľal svoje životné skúsenosti, pričom neopomenul ani svoje zlyhania v podobe závislostí. Práve v ich kontexte mohol svedčiť, ako ho modlitba a ruženec priviedli k hlbokej viere.
„Systém, ktorý som si sám vybudoval, sa zrútil,“ priznal v jednom zo svojich prejavov. Táto kríza ho priviedla k hlbokému obráteniu a túžbe po zmene. Stal sa významným podporovateľom katolíckej tlače a miestnych duchovných iniciatív, čím prejavuje svoju vďačnosť za druhú šancu v živote.
Kaplnka v Korniciach je teda predovšetkým symbolom premeny, odpustenia a nádeje. Pre Mateusza Kłoska je výpoveďou o jeho viere a spoločenskej zodpovednosti, pre zamestnancov a miestnych obyvateľov predstavuje miesto, kde sa môžu stretnúť s Bohom a poprosiť ho o vnútorný pokoj.
Podľa aleteia.org spracovala Tatiana Čižiková.